2017-11-02

„Nasz nowy dom” - odcinek 103: Morąg

W zagubionym wśród warmińsko-mazurskich lasów i jezior Morągu mieszka dwóch potrzebujących mężczyzn - ojciec i syn - którym dach dosłownie wali się na głowy.

W zniszczonym domu między kościołem a blokami mieszkają Piotr Mazurek z synem Mateuszem. Żona pana Piotra zmarła kilka lat temu na raka. Kiedy jej stan pogorszył się na tyle, że wymagała stałej opieki, mężczyzna bez wahania zwolnił się z pracy, by móc się nią zajmować.

- Leżała na łóżku. Tata musiał pomagać jej wstać, a nawet się umyć - wspomina syn pana Piotra. - Kochałem mamę nad życie. Zawsze się z nią super dogadywałem. Najgorsze, że już jej nie ma - mówi Mateusz, który do tej pory nie może pogodzić się ze stratą ukochanej osoby. 

Chłopiec uczy się w szkole specjalnej. Uwielbia jazdę konną i ma na swoim koncie pierwsze sukcesy na tym polu. Jego pasją jest także paleontologia.

Ze względu na przebyte operacje pan Piotr nie może podjąć stałej pracy. - Jestem po wycięciu żył w prawej nodze. Miałem zakrzepicę - mówi. Mężczyzna zarabia na życie naprawiając rowery.

Rodzinie doskwiera samotność i poczucie bezradności. Ojciec chciałby zapewnić synowi godną przyszłość i nauczyć go samodzielności. Niestety, dom, w którym mieszkają, nie pozwala na godne życie.

Budynek powstał w 1905 roku. Wilgoć i uszkodzone ściany dają się we znaki - szczególnie zimą. W dodatku nie ma łazienki. Ojciec i syn myją się w misce, a toaleta znajduje się na zewnątrz. Stan instalacji elektrycznej zagraża życiu domowników, a do spania jest tylko jedno piętrowe łóżko. - Marzę o swoim własnym pokoju - mówi chłopak.

Katastrofalny stan budynku był ogromnym wyzwaniem dla ekipy programu, która na remont ma tylko pięć dni.

Oglądaj w IPLA.TV: „Nasz nowy dom” - sezon 9, odcinek 9: Morąg

Nasz nowy dom” w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
„Nasz nowy dom” - odcinek 102: Chojno
„Nasz nowy dom” - odcinek 101: Napiwoda
„Nasz nowy dom” - odcinek 100: Wągrowiec
„Nasz nowy dom” - odcinek 99: Rybienko Stare
„Nasz nowy dom" - odcinek 98: Cybulice Małe
„Nasz nowy dom” - odcinek 97: Raciszyn