2017-09-21

„Nasz nowy dom” - odcinek 97: Raciszyn

W małej miejscowości w województwie łódzkim, położonej niedaleko znanej od wielu stuleci kopalni wapienia, mieszka pani Maria Łakomy wraz z mężem i wnukami. Dziadkowie są rodziną zastępczą dla trzech chłopców.

Pani Maria i jej mąż Jan tuż przed emeryturą znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Ich syn i synowa nie poradzili sobie z wychowaniem trojga dzieci. Z powodu awantur i przemocy w domu chłopcy mieli trafić do obcej rodziny zastępczej lub domu dziecka. Decyzja zapadła błyskawicznie - dziadkowie chcieli żeby Hubert, Patryk i Marcel trafili pod ich opiekę. Po kilku rozprawach sąd przyznał im status rodziny zastępczej, a bracia odzyskali spokój psychiczny i znaleźli się pod kontrolą lekarzy specjalistów.

Starsze małżeństwo mieszka w niewielkim mieszkaniu wraz z córką i jeszcze jednym wnukiem. Nagle na 37 metrach kwadratowych musiało zmieścić się dodatkowych kilka osób. Nikt nie ma prywatności, a dzieci nie mają warunków do nauki. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaczęło naciskać opiekunów, aby poprawili sytuację lokalową. Rozwiązaniem ma być dom po rodzicach pana Jana, niezbyt duży, ale mogący pomieścić całą rodzinę. - Chciałbym nadal mieszkać z babcią, dziadkiem i braćmi - mówi 13-letni Patryk. W podobnym tonie wypowiadają się inni bracia.

Niestety, budynek z lat 60. jest w opłakanym stanie. Od momentu budowy nie był modernizowany i remontowany. Przeciekający dach z eternitu, prowizoryczna łazienka, pozapadane podłogi - to nie są warunki do życia, a już na pewno nie do zaakceptowania jako dom rodziny zastępczej. Ekipa programu pojawia się w samą porę. Dziadkom pozostały już tylko cztery miesiące na zmianę warunków, inaczej dzieciaki trafią do domu dziecka.

Przed zespołem Katarzyny Dowbor poważne wyzwanie. - Dom jest w naprawdę złym stanie - oceniła architekt Martyna Kupczyk. Niebezpieczny piec ogrzewał jedno pomieszczenie, wszędzie leżała zbutwiała podłoga. a ściany i sufity były nierówne. Dotykowo budynek kryty był szkodliwym materiałem.

Dzięki odpowiednim planom oraz sprawnej organizacji zadań ekipa „Naszego nowego domu” dziarsko zabrała się do pracy. W tym czasie rodzina Łakomych odpoczywała w hotelu położonym w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Dziadkowie mieli w końcu czas dla siebie, natomiast chłopcy zyskali możliwość realizowania swoich pasji i zainteresowań.

Remontowany budynek zyskał nowe pomieszczenia. Tak je rozplanowano, aby chłopcom zarówno dobrze się uczyło, jak i relaksowało. Jakie zmiany wprowadzili architekci? Na co natknęli się budowlańcy podczas remontu domu i jak zareagowała rodzina oraz sąsiedzi po przebudowie budynku?

Oglądaj w IPLA.TV: „Nasz nowy dom” - sezon 9, odcinek 3: Raciszyn

Nasz nowy dom” w każdy czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
„Nasz nowy dom" - odcinek 96: Sławutówko
„Nasz nowy dom” - odcinek 95: Nowe Miasto nad Pilicą
„Nasz nowy dom” - odcinek 94: Liskowate
„Nasz nowy dom” - odcinek 93: Ostrówek
„Nasz nowy dom” - odcinek 92: Jedlina-Zdrój