2017-09-07

„Nasz nowy dom” - odcinek 95: Nowe Miasto nad Pilicą

0

Nowy sezon rozpoczynamy od wizyty w położonym na Mazowszu Nowym Mieście nad Pilicą. Na skarpie blisko malowniczej rzeki w maleńkim starym domku mieszka 83-letnia pani Genowefa oraz jej 11-letni prawnuk Dawid.

Miejscowość od lat przyciąga miłośników kajaków i leśnych wędrówek. To właśnie w Nowym Mieście nad Pilicą mieściło się słynne sanatorium uzdrowiskowe, do którego zjeżdżały sławy takie jak na przykład Eliza Orzeszkowa. W sielskiej okolicy nie wszystkim było jednak dane ułożyć sobie życie. - Tata Dawida był pijakiem. Leżał całymi dniami pod blokiem. Robił awantury i codziennie była u nas policja - mówi staruszka. Na domiar złego mama Dawida zostawiła go jak miał dwa latka. - Nie pamiętam jej. Chciałbym, żeby wróciła. Powiedziałbym jej, że ją kocham i żeby ze mną została - wyjawia chłopiec.

Pani Genowefa wspomina, że ojciec Dawidka oferował pomoc w opiece nad dzieckiem. Zabrał go nawet na spacer. Okazało się, że sprzedał wózek synka, a za zdobyte pieniądze upił się i zaczął bić dziecko na środku ulicy. Szczęśliwie, ktoś powiadomił prababcię chłopca. Pani Genowefa zabrała mężczyźnie dziecko i od tej pory chłopczyk zamieszkał wraz z nią. Starsza kobieta miała problem z uzyskaniem praw do opieki nad Dawidkiem, jednak po długiej batalii z sądem, udało jej się dostać pozytywne orzeczenie.

Ponad stuletni dom, w którym mieszka rodzina jest w opłakanym stanie i grozi zawaleniem. - Codziennie sprawdzam czy ściany jeszcze stoją. Bardzo się boję - przyznaje Pani Genowefa. Zagrożenie stanowi również dymiący piec, a sytuacji nie ułatwiają nieszczelne okna. Jakby tego było mało, łazienka jest nieogrzewana i nieprzystosowana do potrzeb starszej osoby. Marzeniem Dawidka są drzwi do pokoju. - Nie zapraszam kolegów do domu, bo się wstydzę. Jakbym miał na przykład drzwi, to miałbym prywatność. Mógłbym spokojnie odrabiać lekcje - mówi chłopiec. Tragiczną sytuację rodziny, jak zawsze próbuje ratować ekipa programu, która na remont domu ma tylko 5 dni.

Oglądaj w IPLA.TV: „Nasz nowy dom” - sezon 9, odcinek 1: Nowe Miasto

Nasz nowy dom” w każdy czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
„Nasz nowy dom” - odcinek 94: Liskowate
„Nasz nowy dom” - odcinek 93: Ostrówek
„Nasz nowy dom” - odcinek 92: Jedlina-Zdrój
„Nasz nowy dom” - odcinek 91: Śmiechowice
„Nasz nowy dom” - odcinek 90: Zakroczym

Komentarze