2017-01-13

Bezpieczna Zima z GOPR pełna wiedzy i atrakcji

0

Beata Cholewińska dla POLSAT.PL o cyklu imprez w zimowych kurortach w Polsce. Wspólnie zadbamy o bezpieczeństwo na stokach! Na uczestników czeka również dobra zabawa i zdrowa rywalizacja. Nie zabraknie konkursów z nagrodami i gorącej czekolady.

Wzorem ubiegłych lat, na popularnych stokach narciarskich gości Bezpieczna Zima z GOPR. To nie tylko promowanie aktywnego wypoczynku na świeżym, górskim powietrzu, ale przede wszystkim informowanie o zasadach, jakie powinny obowiązywać wszędzie tam, gdzie przebywają narciarze. - Akcja jest skierowana do wszystkich, którzy chcą bezpiecznie w zimie korzystać ze stoków i wybrać się na górskie wędrówki. Założeniem jest promowanie bezpieczeństwa na stoku, ostrożnej jazdy, a przede wszystkim zdroworozsądkowego myślenia - mówi POLSAT.PL Beata Cholewińska, dziennikarka Polsat News. W każdą sobotę i niedzielę, aż do końca lutego, zespól redakcyjny kanału informacyjnego, nadawać będzie na żywo pasmo poranne Nowy Dzień z Polsat News, z najbardziej popularnych zimowych kurortów.

Celem cyklu imprez, organizowanych przez telewizję oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, będzie m.in. przybliżenie zagrożeń, jakie zimą czekają na turystów w górach oraz nauka bezpiecznego zachowania podczas korzystania z tras zjazdowych. - Polacy wciąż popełniają błędy na stokach. Nie są do końca świadomi zagrożeń i niebezpieczeństw, jakie na nich czekają - uważa Beata Cholewińska. - My, poprzez promowanie dekalogu narciarza, informowanie i pokazywanie tego, co może się stać na stoku, w doskonały sposób uświadamiamy miłośników jazdy na nartach. Co istotne nie pouczamy, tylko edukujemy - podkreśla dziennikarka. Beata Cholewińska uczestniczy w Bezpiecznej Zimie z GOPR wspólnie z innymi redaktorami stacji: Joanną Górską, Mileną Rostkowską-Galant, Mariuszem Abramowiczem, Michałem Gierszem oraz Markiem Horczyczakiem.

Widzowie Telewizji POLSAT i Polsat News oraz turyści, dowiedzą się m.in. czego nie powinno robić się w górach, jakie ryzyko niosą za sobą niedopięte buty lub zły kask. Będzie można podszkolić się w pierwszej pomocy, czy skorzystać z porad i sugestii instruktorów. - Te akcje, które trwają już z od lat, naprawdę przynoszą efekty. Statystyki się poprawiają. Myślę, że to jest główny powód, dla którego to robimy i ciągle chce nam się to robić - uważa dziennikarka.

- Największe błędy to brawura i alkohol. Wiele osób uważa się za świetnych narciarzy, pomimo niedużego doświadczenia. Ryzykują, lekceważą zasady i porady instruktorów - mówi Beata Cholewińska. Wskazuje tym samym na największe przewinienia wielbicieli szusowania. - Nie mamy w sobie pokory. Przynajmniej część z nas. Nie potrafimy dostosować naszych umiejętności do warunków panujących na stokach - zaznacza.

Dziennikarka zwraca jednocześnie uwagę na poważny problem, mocno podkreślając, że podczas korzystania z tras narciarskich trzeba zachować szczególną ostrożność. - Bardzo często spotykamy się nie tyle z osobami pijanymi w sztok, ale pod wpływem trunków. Nasza ekipa już kilkakrotnie była świadkiem incydentów z udziałem nietrzeźwych. Zdarzyło się nam nawet wzywać policję na stok, ponieważ pijani narciarze wjeżdżali w nasze studio, łamali barierki. Zapewne wydawało im się, że świat jest piękniejszy po spożyciu alkoholu. Można to porównać do zachowania niektórych kierowców na drodze - ostrzega Beata Cholewińska.

Warto zaznaczyć, że na stoku funkcjonuje swoisty odpowiednik kodeksu drogowego, regulujący zjazdy narciarzy i snowboardzistów. Trzeba poruszać się według określonych zasad. - O wszystkich tych kwestiach informujemy i rozmawiamy w naszych programach - akcentuje dziennikarka.

W górskich miejscowościach powszechnie dostępne są specjalne katalogi informacyjne i książeczki, kolportowane przez GOPR. Niezwykle istotne jest, aby na pamięć nauczyć się numeru ratunkowego. Nie wolno zapominać o naładowanym telefonie. Nigdy nie wiemy, kiedy będziemy potrzebować pomocy. - Ratowników GOPR w miejscowościach turystycznych jest bardzo wielu. Dysponują nowoczesnym sprzętem, skuterami. Co kluczowe, mają ogromne umiejętności, jeśli chodzi o ratowanie ludzi - wskazuje Beata Cholewińska, - Poprawiające się statystyki to dla naszej ekipy największe podziękowanie i uznanie widzów. Dyplomy jakie co roku przywozimy są uhonorowaniem i ukoronowaniem naszej pracy - podkreśla.

Bezpieczna Zima z GOPR to również szeroka oferta dodatkowych atrakcji. Oprócz pokazów ratowniczych odbywają się liczne konkursy, testy, zawody i zabawy na śniegu dla najmłodszych, młodzieży jak i dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Michał Pogodowski

Numer telefonu ratunkowego: 601100300

Bezpieczna Zima z GOPR:
14-15 stycznia: Krynica - Jaworzyna Krynicka
21-22 stycznia: Ustrzyki Dolne - Gromadzyń
28-29 stycznia: Wisła - Cieńków
4-5 lutego: Czarna Góra
11-12 lutego: Szklarska Poręba
18-19 lutego: Zakopane - Harenda
25-26 lutego: Kluszkowce - Czorsztyn Ski

Sponsorami wydarzenia są PZU, Plus oraz Cyfrowy Polsat.

Komentarze
© Polsat 2018