2024-05-02

Wisła Kraków z Pucharem Polski 2024! Odwróciła losy meczu

Wisła Kraków pokonała Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce, dzięki czemu wywalczyła Fortuna Puchar Polski! To oznacza, że „Biała Gwiazda”, rywalizująca na co dzień w Fortuna 1 Lidze, zapewniła sobie udział w eliminacjach Ligi Europy UEFA w sezonie 2024/2025. Mecz, który rozegrano 2 maja na PGE Narodowym, był transmitowany przez Polsat.

Pogoń Szczecin i Wisła Kraków zmierzyły się po raz siódmy w rozgrywkach Pucharu Polski. Pierwszy raz stawka była jednak tak wysoka. Mecz na PGE Narodowym w Warszawie decydował bowiem, kto wzniesie trofeum.

Droga do finału Fortuna Pucharu Polski

Pogoń Szczecin rozegrała cztery mecze, by dotrzeć do finału, z czego trzy kończyły się dogrywkami. Kolejno wyeliminowała Podbeskidzie Bielsko-Biała (1:0), Górnika Zabrze (2:1 po dogrywce), Lecha Poznań (1:0 po dogrywce) i Jagiellonię Białystok (2:1 po dogrywce). Droga Wisły Kraków była dłuższa i obejmowała pięć spotkań. „Biała Gwiazda” pokonała Lechię Gdańsk (2:1 po dogrywce), Polonię Warszawa (3:0), Stal Rzeszów (4:1), Widzew Łódź (2:1 po dogrywce) i Piasta Gliwice (2:1).

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Polsat Sport (@polsatsport.pl)

Remontada Wisły Kraków

Pierwsza połowa finału Fortuna Pucharu Polski nie przyniosła goli, nie brakowało jednak okazji i emocji. Chociaż faworytem meczu była Pogoń Szczecin, to groźniejsze sytuacje miała Wisła Kraków. Bramkarza „Portowców” ratowała i poprzeczka, i słupek.

Po przerwie tempo spadło, jednak kibice mimo tego doczekali się gola. W 75. minucie Grek Efthymios Koulouris pewnym strzałem pokonał bramkarza. Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się wynikiem 1:0, w rolach głównych wystąpili Hiszpanie z Wisły Kraków, odwracając losy meczu.

W dziesiątej minucie doliczonego czasu gry do siatki trafił Eneko Satrustegui, doprowadzając do dogrywki. Tuż po wznowieniu gry drugiego gola dla krakowian strzelił Angel Rodado. Więcej bramek nie było, dzięki czemu Wisła Kraków sięgnęła po Puchar Polski po raz piąty w swojej historii (1926, 1967, 2002, 2003, 2024).

Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 1:2 po dogrywce (0:0, 1:1)

Bramki: Koulouris 75 - Satrustegui 90+10, Rodado 93

Pogoń Szczecin: Valentin Cojocaru - Linus Wahlqvist (91. Kacper Smoliński), Leo Borges, Mariusz Malec, Leonardo Koutris (106. Luka Zahovic) - Adrian Przyborek (82. Marcel Wędrychowski), Joao Gamboa (57. Wahan Biczachczjan), Fredrik Ulvestad, Alexander Gorgon (86. Benedikt Zech), Kamil Grosicki - Efthymis Koulouris

Wisła Kraków: Anton Cziczkan - Bartosz Jaroch (69. Eneko Satrustegui), Alan Uryga, Joseph Colley, Dawid Szot - Angel Baena (69. Miki Villar), Kacper Duda (84. Patryk Gogół), Marc Carbo, Angel Rodado, Jesus Alfaro (77. Joan Roman) - Szymon Sobczak (77. Michał Żyro)

Żółte kartki: Gamboa, Koulouris, Wędrychowski, Cojocaru, Biczachczjan, Malec - Jaroch, Uryga, Rodado, Cziczkan

Tak padły gole w finale Fortuna Pucharu Polski

Nagrody dla zdobywcy Fortuna Pucharu Polski

Wygranie Fortuna Pucharu Polski to nie tylko prestiż. Idą za tym konkretne nagrody. Przede wszystkim zwycięzca będzie reprezentował kraj na arenie międzynarodowej i zagra w eliminacjach Ligi Europy UEFA w sezonie 2024/2025. Na dodatek, zgodnie z regulaminem rozgrywek, otrzyma pięć milionów złotych. Finalista może liczyć na znacznie mniejsze pieniądze, bo 760 tysięcy złotych.