2023-12-24

Wielkie Kolędowanie z Polsatem 2023 na Podhalu. Wideo!

Najbardziej znane i najpiękniejsze pastorałki w wykonaniu wielkich gwiazd. Golec uOrkiestra, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Roksana Węgiel, Oskar Cyms, Kuba Badach i wielu innych artystów zaprezentowali w ten szczególny wieczór okolicznościowe utwory, wprowadzając widzów w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Wielkie Kolędowanie z Polsatem 2023 odbyło się na Bachledówce, w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej. Oglądaj!

Urzekający początek
Kolędowanie z Polsatem to już coroczna tradycja stacji. W 2023 roku koncert odbył się w wyjątkowej lokalizacji, na górze Bachledówce niedaleko Zakopanego, w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej. - Pomyśleliśmy, że nie ma nic piękniejszego niż śpiewający kolędy górale - tak o wyborze tego szczególnego miejsca opowiadała Nina Terentiew, członkini Rady Nadzorczej Telewizji Polsat. Bo „Bóg się rodzi”!

„Bądźcie powitani”
- Jesteśmy tysiąc metrów nad poziomem morza. Stąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na trzy pasma górskie. Na Tatry, Gorce i Beskidy - rozpoczął Wielkie Kolędowanie z Polsatem na Podhalu, Krzysztof Ibisz. - Tu ściągają pielgrzymi z całego kraju, bo tę górę pokochali święci naszych czasów, Jan Paweł II i błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński - dodała Paulina Sykut-Jeżyna, a proboszcz parafii, o. Piotr Polek oficjalnie powitał wszystkich gości wydarzenia.

Ważne wspomnienie
Bachledówka odegrała szczególną rolę w czasie okupacji, a po II wojnie światowej właściciele oddali grunt Paulinom z Jasnej Góry, którzy opiekują się nią do dzisiaj. - Przepiękne miejsce! To sanktuarium położone na szczycie góry - opisywał urokliwą lokalizację Łukasz Golec w wywiadzie dla POLSAT.PL. Jego zespół rozpoczął występ od kolędy „W żłobie leży”, w wersji z oryginalnym głosem polskiego papieża.

Niezawodny duet
Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz znają się i tworzą ze sobą od wielu lat. Muzyczna energia i sceniczna chemia między artystami to gwarancja emocji. Zaprezentowali wzruszającą pastorałkę „Jezus Malusieńki”. To był niezwykle przejmujący występ.

Ten głos!
Następnie Kuba Badach przedstawił swoją wersję „Mario, czy już wiesz?”, znanej także jako „Mary Did You Know?”, do której słowa i muzykę napisali Mark Lowry i Buddy Greene. „Kim okaże się Twój syn, Twój mały chłopiec. Mario, czy Ty wiesz, że te stópki dwie po wodzie będą kroczyć. Czy Ty wiesz, że ta mała dłoń powstrzyma wielki wiatr. Że dałaś życie Temu, kto Tobie życie dał” - śpiewał artysta.

Legenda polskiego rocka
Łączymy pokolenia! Na scenie znana polska grupa rockowa, która powstała w 1965 roku w Krakowie. Skaldowie na przestrzeni lat grali nie tylko big-beat i rock progresywny, ale również jazz, pop, czy właśnie folklor góralski. „Złota Jerozolima i biedne Betlejem” znalazł się na wydawnictwie zatytułowanym „Moje Betlejem: Kolędy Skaldowie” z 2005 roku. Na scenie wsparła ich kapela góralska Jedla.

Razem lepiej
Wielkie Kolędowanie z Polsatem to nie tylko muzyka, ale także szopka z prawdziwymi owcami i z żywym dzieciątkiem. Dziecko ma na sobie chyba najmniejszy na świecie pięknie wyhaftowany strój góralski i najmniejsze kierpce. Wszystko zgodnie z tradycją, bo żaden szanujący się góral nie przychodzi w święta do kościoła inaczej ubrany niż w regionalnym stroju. W takiej scenerii powitano „Jezusa narodzonego”.

Docenić to, co się ma
- Dla mnie to jest ogromne wyróżnienie, że mogłem znaleźć się w gronie tak legendarnych wykonawców - mówił Oskar Cyms w rozmowie z POLSAT.PL. Jak oceniał krajobrazy Bachledówki? - Co prawda przez większość czasu trzymała nas mgła, ale kiedy już faktycznie opadła i górskie szczyty się wyłoniły, było bajecznie - zachwycał się młody artysta. Zwycięzca 18. edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” zaprezentował kolędę „Z narodzenia Pana”.

Śpiewa cały świat
Podczas koncertu nie zabrakło również innej osoby związanej z muzycznym show Polsatu. Agnieszka Hekiert od dziewiętnastu edycji przygotowuje uczestników „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” do metamorfoz pod względem wokalnym. Podczas koncertu zaprezentowała wachlarz swoich możliwości. „Cicha noc” to jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie.

Dobro i nadzieja
Zespół Zakopower, którego nie mogło zabraknąć tego wieczoru, wydał w 2013 album z kolędami i to właśnie na nim znalazł się utwór „Przy hornej dolinie”. Wydawnictwo zatytułowane po prostu „Kolędowo” zyskało status złotej płyty.

Z gwiazdą
Na scenie pojawiła się Roksana Węgiel, która wykonała solo „ O, gwiazdeczko!”, ze zbioru zatytułowanego „Kantyczki. Kolędy i pastorałki w czasie Świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane z dodatkiem pieśni przygodnych w ciągu roku używanych” z początku XX wieku. „Często ciemno, smutno w duszy, że płaczemy w głos: czemu w strasznych mąk katuszy, Bóg zgotował los?!” - śpiewała.

Kapela góralska
Sylwia Strączek, Karolina Szymusiak i Bernadetta Kois-Zalińska wraz z wybitnymi i znanymi podhalańskimi muzykami sięgnęli po francuską pieśń chrześcijańską z XVI wieku, znaną pod tytułem „Les anges dans nos campagnes”, czyli „Aniołowie na naszych polach”, „Gloria”, „francuska Gloria” lub „Nad Betlejem w ciemną noc”. Grupa Jedla zadebiutowała albumem „Weselić świat cały” w 2023 roku. - Muzyka w naszym życiu pełni bardzo ważną rolę. Towarzyszy nam ona niemal w każdej chwili - piszą na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Z wielkiej radości
Wigilijne celebrowanie nie może się odbyć bez najbardziej popularnych kolęd jak „Lulajże Jezuniu” czy „Wśród nocnej ciszy”. Tę drugą wykonali wspólnie Roxie Węgiel i Oskar Cyms, a towarzyszyła im Grott Orkiestra.

„Przed stajenką śnieg się skrzy”
Nieodłączony duet, czyli Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz w piosence „Niech zapłonie śnieg”. W przeszłości gwiazda wykonywała go z nieodżałowanym Andrzejem Zauchą. Artystom w Bachledówce towarzyszyły dzieci z Fundacji Braci Golec. Tworzą je aktywni muzycy, nauczyciele i miłośnicy kultury Beskidu Żywieckiego. Rozwijanie młodych talentów i poszerzanie pasji to jeden z celów Łukasza i Pawła.

Wigilijne instrumentarium
- Święta spędzamy w gronie najbliższych, ale później zaczyna się takie większe kolędowanie. Dołączają do nas szwagrowie, szwagierki, kuzynostwo, wujkowie. Gromadzimy się nawet po czterdzieści osób - powiedział Łukasz Golec w wywiadzie dla POLSAT.PL. W Bachledówce, wraz z bratem, żoną Edytą i całą uOrkiestrą, przypomniał o utworze „Lokarynki, fujarecki” z 2005 roku.

Akordeon na pierwszym planie
To jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o Roxie Węgiel podczas podhalańskiego koncertu. Wokalistka stanęła przed publicznością po raz kolejny, żeby wykonać kolędę „Gdy śliczna Panna”, pochodzącą z początków XVIII wieku. Towarzyszył jej akordeonista, paulin, o. Ireneusz Wybraniak.

„Śpiewajcie i grajcie mu”
- Góralskie kolędy mają swój specyficzny klimat, nastrój i moc - podkreślała Nina Terentiew. O wyjątkową atmosferę zadbał urodzony w Zakopanem Sebastian Karpiel-Bułecka, który sięgnął po pastorałkę „Oj, maluśki, maluśki”. Zagrał ją na skrzypcach i zaśpiewał, a drugi wokal dołożył jeszcze Kuba Badach.

Podwójna moc
Do Bachledówki zawitał również Staszek Karpiel-Bułecka. Lider grupy Future Folk wykonał dwie pastorałki: „Gore gwiazda Jezusowi” i „Na kondrackiej holi”, a towarzyszył mu w tym Szymon Chyc-Magdzin. Ludzie zgromadzeni w sanktuarium byli pod wrażeniem aranżacji i energii płynącej z tego wykonania.

Chwała na wysokości
Co dalej? Oskar Cyms i „Przybieżeli do Betlejem”. A jak wygląda kolędowanie u niego w rodzinnym domu? - Śpiewamy zawsze przy stole już po kolacji. Jest taka tradycja, że ja z moją siostrą śpiewamy wspólnie kolędę dla nieobecnych - ujawnił w rozmowie z POLSAT.PL.

Autorski repertuar
Zakopower i pozycja z ich własnej dyskografii. Tekst do utworu „Białanie” napisał sam Jacek Cygan. Za muzykę odpowiedzialny jest Mateusz Pospieszalski. Do piosenki nakręcono również teledysk, który odtworzono na YouTube ponad 250 tysięcy razy. „Białanie, wielkie darowanie, w obłokach bujanie, z głową bosą. Białanie, wielkie miłowanie, niebu dziękowanie jasną nocą” - śpiewał Sebastian Karpiel-Bułecka.

Wesoła nowina
Wigilijnej celebracji ciąg dalszy. Agnieszka Hekiert zaintonowała „Dzisiaj w Betlejem”, jedną z najbardziej znanych polskich kolęd, której tradycja sięga do połowy XIX wieku.

Z rodziną najlepiej
Jak wyglądała sytuacja z prezentami u braci Golec? - List był oczywiście wysłany do Mikołaja. Młodsza córeczka napisała, że chce mieć pieska. Zobaczymy, czy Mikołaj wysłucha właśnie tej prośby - mówił Paweł Golec w rozmowie z POLSAT.PL. Muzyczna rodzina sprezentowała widzom wykonanie staroklasztornej pastorałki „Pomaluśku Józefie”, datowanej na XVII wiek, używając do tego szczególnych instrumentów z epoki.

Gest pojednania
Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz odświeżyli „Kolędę na 90-ty rok”. W towarzystwie góralskiego chóru „Ku Górze” z Czarnego Dunajca i dzieciom z Fundacji Braci Golec. „Glory, glory, gloria, niech gniew chory przemija” - zaproponowała wspólne śpiewanie artystka, a po występie arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski wraz z prowadzącymi koncert i dziećmi z Fundacji Braci Golec dzielili się opłatkiem.

A na finał...
Na zakończenie Wielkiego Kolędowania z Polsatem na Podhalu wybrzmiała pastorałka „O Gwiazdo Betlejemska”, a także życzenia dla widzów stacji. Wesołych, spokojnych świąt! Dziękujemy, że byliście z nami!

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat