2022-12-21

„Verano dla dzieci”: Z pomocą najmłodszym pacjentom

Turnusy rehabilitacyjne w Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO w uzdrowiskowej części Kołobrzegu, zalewie sto metrów od morza, to jedyna taka inicjatywa w Polsce! Pionierski projekt „Verano dla dzieci” przygotowany dla pacjentów z chorobami dolnych i górnych dróg oddechowych oraz dotkniętych mukowiscydozą jest strategicznie wpisany w działania Grupy Polsat Plus i Stowarzyszenia Program Czysta Polska.

Fundacja Polsat na Instagramie - @fundacjapolsat

Zapobieganie i leczenie
Choroby układu oddechowego związane z obecnością spalin, oparów, zanieczyszczenia powietrza zaliczane już są do chorób cywilizacyjnych i mogą prowadzić do niepełnosprawności. Można temu zapobiegać, dlatego Fundacja Polsat organizuje turnusy z zakresu rehabilitacji oddechowej dla dzieci w wieku 3-18 lat z terenów woj. śląskiego i woj. małopolskiego, które zmagają się z przewlekłymi chorobami, takimi jak dysplazja oskrzelowo-płucna, astma, zwłóknienia płuc, mukowiscydoza, dzieci po zabiegach torakochirurgicznych, powikłania po gruźlicy. Projekt trwa od 2021 roku, co pozwoliło na wsparcie dla ponad 200 dzieci w jedenastu turnusach. Od stycznia do kwietnia 2023 planowane kolejne cztery turnusy dla 80 dzieci.

  

Podstępna choroba
W każdym turnusie może wziąć udział dziecko z mukowiscydozą. Tego schorzenia na pierwszy rzut oka nie widać, a jest to najczęściej występująca, przewlekła, wielonarządowa choroba genetyczna. Niesie ze sobą zagrożenie wykluczenia społecznego dzieci, ponieważ pacjenci, ze względu na zagrożenie krzyżowymi zakażeniami płuc, muszą unikać kontaktu ze sobą. Nie ma takich wymogów w kontaktach z dziećmi z innymi chorobami, dlatego podczas każdego turnusu jedno dziecko chore na mukowiscydozę może korzystać z rehabilitacji oddechowej w Kołobrzegu.

W jak najlepszych warunkach
Na powierzchni blisko czterech hektarów położonych jest sześć pawilonów połączonych w jeden kompleks hotelowo-sanatoryjny, a całość wkomponowana jest w unikalną i bujną zieleń. Nowoczesna baza zabiegowa oferuje blisko 50 różnych typów zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Osobne piętro tylko dla dzieci jest po gruntownym remoncie. Zostało wyposażone w profesjonalny i atestowany sprzęt pozwalający na wszechstronną rehabilitację pulmonologiczną. VERANO posiada m.in. dwa urządzenia SIMEOX, które od czterech lat jest dostępny w Polsce w czternastu oddziałach leczenia mukowiscydozy. Nie zawsze dzieci mogą skorzystać z tego sprzętu, ponieważ szpitale mają tylko pojedyncze sztuki i lekarze muszą wybierać dla kogo przeznaczyć terapię.

  

Bogata oferta zabiegów
W pokojach Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO można przeprowadzać między innymi terapię indywidualną z fizjoterapeutą, terapię manualną, drenaż drzewa oskrzelowego połączony z aktywnością fizyczną, zajęcia korekcyjne indywidualne oraz pracę na bliznach. Na piętrze znajduje się także sala do ćwiczeń indywidualnych i grupowych dla oraz gabinet zabiegowy. Ćwiczenia grupowe obejmują nordic walking, trening biegowy, joga, pilates, ćwiczenia korekcyjne, trening aerobowy, trening interwałowy, ćwiczenia oddechowe.

Wykwalifikowana kadra
Fizjoterapeuci z Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO przeszli profesjonalne szkolenie w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej, przeprowadzone przez lekarzy rehabilitantów z Centrum Leczenia Mukowiscydozy z Dziekanowa Leśnego, pod kierownictwem prof. Doroty Sands. Fizjoterapia uważana jest za jeden z podstawowych elementów standardowego leczenia przewlekłych chorób górnych i dolnych dróg oddechowych oraz mukowiscydozy. Jej wczesne wdrożenie może opóźnić progres choroby. Ważnym celem podczas turnusów w Kołobrzegu jest także nauka rodziców i pacjenta, aby systematyczne wykonywali zabiegi drenażowe.

  

Nowoczesność i skuteczność
- Pierwsze miesiące innowacyjnego projektu „Verano dla dzieci” w całości potwierdziły słuszność rehabilitacji w założonym kształcie, wpisując się tym samym w nurt nowoczesnej rehabilitacji oddechowej, opartej na zasadach Evidence-Based Medicine. Turnusy wpływają pozytywnie nie tylko na organizm dziecka, ale również na jego psychikę, co dzieje się równolegle z chwilą wytchnienia dla opiekuna. „Wyjęcie” dziecka z toksycznego otoczenia umożliwia regenerację układu oddechowego, która może być początkiem właściwej odbudowy drzewa oskrzelowego i tkanki płucnej - podkreśla profesor Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.

  

Więcej informacji o działaniach Fundacji Polsat - www.fundacjapolsat.pl