2017-10-24

„The Brain. Genialny Umysł”: Łamigłówkowy zawrót głowy

0

Kostki do układania kontra niebywała pamięć, znajomość historii Oscarów naprzeciw godnej podziwu lingwistyczną zwinnością, a jakby tego było mało - pojawił się też umysł sprawny niczym komputerowy procesor. Kto najbardziej przypadł do gustu publiczności?

- To program, który stawia świat telewizji na głowie - rozpoczął ostatni tegoroczny odcinek prowadzący Jerzy Mielewski. I jak zwykle przeszedł do przedstawienia jury: aktorki Anity Sokołowskiej, jednego z najpopularniejszych polskich youtuberów Remigiusza „ReZiego” Wierzgonia oraz Cezarego Żaka, o którym powiedział - Kiedy powstawały pierwsze jego filmy, nie było internetu, a i tak podbił miliony serc. Jury tradycyjnie wspierał ekspert programu - psycholog i neurokognitywista, pracownik naukowy University of California w San Diego - Mateusz Gola.

Pierwszy swoje umiejętności zaprezentował Michał Rzewuski, wirtuoz układania kostek. - Pokażę wam jak szybki może być umysł - zadeklarował. Jego zadaniem było ułożenie sześciu różnych kostek (w tym kostek Rubika) w ciągu stu sekund. Ostatnią z nich musiał, dla utrudnienia, ułożyć jedną ręką.

Michał bezbłędnie poradził sobie z zadaniem, a jury i publiczność były zaskoczone jego zręcznością. - To po prostu niemożliwe. Było takie napięcie. Wow, skąd ty się wziąłeś chłopaku? - pytała Anita Sokołowska. - Było paru kostkarzy w tym programie, ale takiego wrażenia nikt nie zrobił - powiedział Cezary Żak.

Drugą uczestniczką programu była Karolina Łachmacka - królowa oscarowych nocy. - Udowodnię wam, że moja wiedza o Oscarach zasługuje na statuetkę - zarzekała się. I jak powiedziała, tak zrobiła.

Musiała odpowiedzieć na pięć pytań dotyczących tych prestiżowych nagród filmowych, a następnie wskazać jedną suknię, która pojawiła się na gali oraz podać imię i nazwisko osoby, która ją nosiła. Nie pomyliła się ani razu. - Pani Karolino ma pani absolutną wiedzę na temat Oscarów i dziękuję pani, że się pani pojawiła w tym programie, bo to fajna, piękna, estetyczna konkurencja. Po prostu jestem cała szczęśliwa - powiedziała Anita Sokołowska.

Kolejny do rywalizacji przystąpił Krzysztof Obremski, mistrz łamigłówek. - Udowodnię wam, że nigdy nie brakuje mi słów - zapowiedział. Jego zadanie polegało na ułożeniu sześciu diagramów tak, aby dopasowane do nich słowo tworzyło nowe wyrazy w pionie i w poziomie.

Na wykonanie zadania Krzysztof otrzymał pięć minut. I nie potrzebował ani sekundy więcej. - To było fantastyczne. Pan w takim tempie to zrobił. Nie zdążyłam doczytać słów, a pan już je ułożył - powiedziała Anita Sokołowska. - Jak miło spotkać w programie kogoś, kto tak pięknie mówi po polsku, w przeciwieństwie do kolegi, który kaleczy język jak tylko może - dodał Cezary Żak, uszczypliwie żartując z „ReZiego”.

- Pokażę wam, że mam świetną pamięć - zapowiedziała Natalka Osmalak, najmłodsza uczestniczka odcinka. Jej zadaniem było zapamiętanie i odtworzenie dwóch układów gry w klasy.

Dziewczynka z wielkim przejęciem rozpoczęła skakanie po wyznaczonych trasach. Udało jej się poprawnie przejść oba tory i pozytywnie zakończyć zadanie. - Możesz zdradzić jak to zapamiętujesz? - zapytał ją Cezary Żak. - Nie mogę - odpowiedziała rezolutnie Natalka.

Piątym uczestnikiem programu był Piotr Wankewycz. - Udowodnię wam, że mój mózg działa równie szybko i wydajnie jak najlepsze komputery - zapowiedział. Jego zadanie polegało na zamianie trzech kodów binarnych na liczby układu dziesiętnego, które jednocześnie były hasłami do trzech znajdujących się w studiu komputerów.

Mężczyzna błyskawicznie wykonał wszystkie obliczenia i odblokował przygotowane laptopy. - Gratulacje. To, co pan robi, przerasta wszystkie nasze mózgi razem - powiedział Cezary Żak. - Jestem pod ogromnym wrażeniem szybkości, z jaką pan przeliczył te wszystkie jedynki i zera - zachwycała się Anita Sokołowska.

Po prezentacji wszystkich uczestników nadszedł czas na wyłonienie zwycięzcy. - Wybieram osobę, która oprócz tego, że ma nieprzeciętne umiejętności potrafi zrobić show w osiemdziesiąt dwie sekundy! Michał! - powiedziała Anita Sokołowska. - Pani Karolino życzę pani debiutu reżyserskiego, pod warunkiem, że pierwszy telefon, jaki pani wykona, będzie do mnie - zapowiedział Cezary Żak. - Tata zawsze powtarzał mi „synek czytaj książki - poszerzysz swoje słownictwo i wyobraźnię”. Wybieram pana Krzysztofa - oznajmił „ReZi”.

Głosami publiczności statuetkę Genialnego Umysłu oraz czek na 30 tysięcy złotych otrzymał Michał Rzewuski, który w układaniu kostki nie ma sobie równych. W ten sposób zakończyliśmy drugi sezon show. Dziękujemy!

Oglądaj w IPLA.TV: „The Brain. Genialny Umysł” - sezon 2, odcinek 8

Zobacz także:
„The Brain. Genialny Umysł”: Papierowa rewolucja
„The Brain. Genialny Umysł”: Sztuka w sztuce
„The Brain. Genialny Umysł”: Podwójna moc matematyki
„The Brain. Genialny Umysł”: Gdy wyrazy mogą być liczbami
„The Brain. Genialny Umysł”: Zobaczyć niewidzialne
„The Brain. Genialny Umysł": Siła młodości
„The Brain. Genialny Umysł”: Starcie gigantów

Komentarze