Andrzej Grabowski

0

Aktor filmowy, teatralny, kabaretowy, satyryk i wokalista.

Absolwent PWST w Krakowie. Po ukończeniu szkoły teatralnej rozpoczął pracę w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Już po kilku latach otrzymał Nagrodę Młodych Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu za rolę w spektaklu „Przepraszam czy tu biją”. Spośród wielu ról teatralnych specjalnie ceni sobie m.in. grę w „Scenariuszu dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera (Teatr STU w Krakowie), czy rolę Argana w „Chorym z urojenia” Moliera (teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie).

Andrzej Grabowski stworzył również wiele doskonałych kreacji filmowych. Jednymi z jego ulubionych tytułów są „Pit Bull” – zagrał tam rolę starszego aspiranta sztabowego Jacka Goca „Gebelsa”, czy „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego (w roli Doktora Granady).

Ma również ogromny talent komediowy który od kilkunastu lat mogą doceniać widzowie Polsatu. Dzięki brawurowo granej przez niego roli Ferdynanda Kiepskiego w serialu „Świat według Kiepskich” sitcom stał się kultowy. W 2009 roku aktor został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Nie wszyscy wiedzą, że Andrzej Grabowski również świetnie śpiewa. W listopadzie 2010 wydał płytę „Mam prawo... czasami... banalnie”, na której znalazło się 13 utworów w jego wykonaniu, natomiast w czerwcu 2013 ukazał się jego kolejny album „Cudne jest nudne”. Regularnie występuje również na scenie kabaretowej.

W grudniu 2013 roku w Teatrze 6. piętro odbył się benefis artysty z okazji czterdziestolecia pracy artystycznej. Uświetnił go spektakl „Czechow żartuje”, w którym Andrzej Grabowski odegrał pięć jednoaktówek.

Udział w „Tańcu z Gwiazdami” w roli jurora traktuje jak zupełnie nową przygodę. Sam nigdy nie tańczył, jedyną wiedzę o tańcu, a właściwie ruchu scenicznym czy pantomimie zdobył jeszcze w czasach studiów w szkole teatralnej. Dlatego też, jako sędzia, nie będzie oceniał dokonań technicznych tańczących gwiazd. Skupi się przede wszystkim na ogólnym wyrazie artystycznym, na wdzięku i bezpretensjonalności uczestników. Na pewno zwróci uwagę na charyzmę, którą wniosą tańczące pary.

Jego ulubiony taniec to tango argentyńskie.

Uczestników programu podziwia za odwagę i chęć podjęcia tak trudnego wyzwania jakim jest nauka tańca towarzyskiego (on sam w tej chwili na pewno by się tego nie podjął). Niektórych podziwia również za brak samokrytyki.

Komentarze
© Polsat 2021