2026-05-28

„Nasz nowy dom” - odcinek 372: Skierniewice

Wyjątkowy odcinek wymagał innego podejścia. Ela Romanowska i Mikołaj „Bagi” Bagiński zjednoczyli siły i wspólnie odwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skierniewicach. Ekipa podczas swojej drugiej wizyty w tym miejscu zajęła się zapleczem sportowym szkoły, który był nieprzystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To był niezwykły finał 26. sezonu programu „Nasz nowy dom”.

Skierniewice, województwo łódzkie

Miasto położone w połowie drogi między Warszawą a Łodzią. Od północy jest otoczone Puszczą Bolimowską, a fragment zachodniej granicy wyznacza Las Zwierzyniecki. Przez miasto przepływają rzeki Skierniewka oraz Rawka.

Historia młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skierniewicach

- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i program „Nasz nowy dom” to już wielcy przyjaciele mam nadzieję i czujemy ogromną radość, że jesteście u nas ponownie - podkreśla dyrektorka Beata Prusinowska, a Ela Romanowska i Mikołaj „Bagi” Bagiński otrzymują bardzo gorące powitanie.

SOSW to wyjątkowe miejsce, w którym młodzi ludzie z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi uczą się i rozwijają swoje pasje. Wśród wychowanków placówki znajdują się mistrzowie i wicemistrzowie Polski. - Dzięki sportowi nauczyłam się być asertywna, mieć szacunek do drugiego rywala - mówi 18-letnia Oliwia Nadulska.

Nauczyciele przygotowują młodzież do kolejnych etapów życia, a aktywność fizyczna odgrywa w tym procesie ważną rolę. - Sport daje bardzo dużo tym dzieciakom. Począwszy od najmłodszych klas to już jest przygotowanie do banalnej rzeczy, przebierania - mówi nauczyciel Robert Nowakowski, który w ośrodku poznał życiową partnerkę Agnieszkę Seligę.

Para nauczycieli powitała na świecie Kajtka, który urodził się z Zespołem Downa. - Przed samymi drugimi urodzinami dowiedzieliśmy się, że ma białaczkę. Niestety niecały rok leczenia nie dał efektów i cztery lata temu pożegnaliśmy naszego syna. Bycie mamą to jest najpiękniejsza rzecz, jaka może spotkać kobietę. Pomimo tego wszystkiego co się wydarzyło, jestem szczęśliwa - mówi przez łzy pani Agnieszka Seliga.

Odwiedziny w szatniach i pod prysznicami są jak podróż w czasie do lat słusznie już minionych. - W tej chwili nasze dzieciaki i młodzież to są osoby z niepełnosprawnościami, w tym ruchowymi. Nie mamy tak naprawdę sali do gimnastyki korekcyjnej. Potrzeba pomysłu, jak to przekształcić - mówi dyrektorka Beata Prusinowska. - Prysznice w ogóle są niedostosowane dla dzieci niepełnosprawnych, nie mówię już o wózkach - zaznacza nauczyciel SOSW Skierniewice Robert Nowakowski. Kolejną kwestią są toalety. Uczniowie wskazują, że zmian wymaga także kantorek dla nauczycieli.

 

Jednym głosem

- Czy oglądacie „Nasz nowy dom”? - pyta uczniów Ela Romanowska, a po gromkim „tak” głos zabiera Mikołaj Bagiński. - No to może powiedzmy to razem - zachęca. - Telewizja Polsat zdecydowała, że wyremontujemy wasze zaplecze sportowe - ogłasza duet prowadzących 372. odcinek ku wielkiej radości młodzieży. - Radość. Wzruszyłam się, że ma być tu remont - mówi 21-letnia Zofia Banaszczyk.

Całkowita przemiana

Na miejsce dociera Maciej Pertkiewicz i kierujący ekipą budowlaną Wiesław Nowobilski. - Wiem, co mnie mniej więcej czeka. Stara instalacja elektryczna, hydrauliczna, ale ja to muszę wszystko posprawdzać - mówi po pierwszych oględzinach drugi z nich. - Wyposażenie jest bardzo stare i na pewno nie funkcjonuje poprawnie - zaznacza architekt. Pierwszy wniosek? Dużo wyburzeń!

Rozmowy i wspólna zabawa

Kiedy w ośrodku trwają prace Mikołaj Bagiński spędza czas z jednym z wychowanków ośrodka, Filipem, a Ela Romanowska z Kacprem i jego rodziną. Duet prowadzących ten odcinek wspiera także organizowane dla SOSW wydarzenie muzyczno-sportowe z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa oraz Świadomości Autyzmu. Uczestniczą w zajęciach, a jedną z dodatkowych atrakcji dzięki programowi jest konkurs plastyczny z nagrodami. Jurorem został architekt Maciej Pertkiewicz. Na koniec wszyscy bawią się podczas występu zwycięzców „Must Be The Music” - duetu Alien x Majtis.

Z wielką ekscytacją

Ela Romanowska i „Bagi” z wielką przyjemnością zapraszają uczniów SOSW do obejrzenia wyremontowanych pomieszczeń. Ich pierwsze reakcje są niezwykle entuzjastyczne. Co dokładnie mówią o zmianach?

„Nasz nowy dom” - sezon 26, zobacz odcinek 372:

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 21:30 w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat