2026-05-07

„Farma”: Aksel Rumenov wygrał 5. edycję programu Polsatu

Widzowie Polsatu zdecydowali! Najdłuższa w historii edycja programu dobiegła końca, a w wielkim finale na żywo fani wskazali osobę, która ich zdaniem zasłużyła na tytuł Super Farmera, Złote Widły i pokaźną sumę pieniędzy. Wygrał Aksel Rumenov, drugie miejsce zajął Wojciech Wasilewski, a trzecie Karolina Ura. Brawo!

Wspólnymi siłami

Piąta edycja jeszcze przed startem zapowiadana była jako najdłuższa i najbardziej emocjonująca w historii. Uczestnicy niczego nie mogli być pewni, ale od początku wiedzieli, że będą mieli swój wkład w wysokość końcowej puli. Mogli podwoić stawkę 100 tysięcy złotych, prawidłowo wykonując zadania zlecone im przez Szymona i Beatę. Ta sztuka im się do końca nie udała, jednak kwota 160 tysięcy to też wielkie dzieło i ogromny wzrost w porównaniu z poprzednimi edycjami.

Tłum farmerów

Do programu uczestnicy dołączali w kilku turach. Na starcie pojawili się Agnieszka, Roland, Wojtek stylista, Karolina, Janusz, „Lamia”, Wojtek Kossowski i Ewa. Niebawem dołączyła do nich kolejna szóstka, która musiała bić się o miejsce w domu: Andrzej, Ola Grudzińska, „Peonia”, Wanesa, Adrian, „Janosik”. A to jeszcze nie wszyscy, bowiem w 8. odcinku pojawili się Aksel i Dominika, a w 14. przyjaciele Wojtek „Wasyl” i Henryk. Mijały długie tygodnie i gdy wydawało się, że grono farmerów będzie już się tylko kurczyć, zasilili je... bliscy uczestników: Rafał (mąż Karoliny), Paulina (przyjaciółka „Janosika”) i Ola Gut (przyjaciółka Agnieszki).

Tuż przed metą

Finałowy tydzień oznaczał jedno: ogromne emocje! Prowadzące ogłosiły, że pojedynków będzie bez liku. Po jednym z nich gorzką pigułkę porażki musiała przełknąć Agnieszka, która odpadła w wyniku głosowania. Podobny los spotkał Dominikę.

Decydujące starcie

Na placu boju została więc tylko czwórka farmerów: Wojtek, Aksel, Karolina i Paulina. „Wasyl” sprawnie zapewnił sobie wejście do finału, a pod koniec 58. odcinka o kolejne miejsce zaczęli walczyć pozostali. Mieli za zadanie utrzymać na końcach równoważni ciężkie dzbany napełnione wodą. Paulina jako pierwsza zrzuciła naczynie, ale Karolina i Aksel dawali z siebie wszystko...

Finał na żywo

Wielkie wydarzenie kończące 5. edycję rozpoczęło się od muzycznego występu i piosenki, która towarzyszyła widzom Polsatu od 17 lutego. To oczywiście Diiya i „Samo się nie stanie”! Następnie prowadzące Marcelina Zawadzka oraz Ilona i Milena Krawczyńskie powitały uczestników i po krótkiej rozmowie z pierwszym finalistą „Farmy” zaprosiły na wspólne oglądanie końcówki pojedynku.

Skład skompletowany

Wygrał go Aksel, tym samym stając się drugą osobą walczącą o nagrodę główną. - Jestem zwycięzcą, już jestem zwycięzcą - mówił opowiadając o relacji z ojcem i walce o jego uwagę i pochwały.

Po porannym obrządku na farmerów czekała niespodzianka. Suto zastawiony stół rozjaśnił twarze całej czwórki. - To się nazywa śniadanie mistrzów - stwierdziła Paulina. - Super Farmerów - dopowiedziała Karolina. Do finału mogła awansować tylko jedna z nich. - Nie wolno fifraczyć, bo wszystko się może wydarzyć - stwierdziła Dębnianka przed pojedynkiem.

No i ruszyły! Paulina szybciej znalazła w ziemi cztery szczebelki i była pierwsza przy pile. Karolina jednak szybko nadrobiła straty, a płynne ruchy sprawiły, że wysunęła się na prowadzenie. Po przejściu przez drabinę z uzupełnionymi szczebelkami pozostało tylko pociągnąć za sznurek i... zostać oblaną wodą.

W rywalizacji o prestiżowy tytuł, Złote Widły i 160 tysięcy złotych zostali Karolina, Aksel i Wojtek. W trakcie transmisji na żywo rozpoczęło się głosowanie SMS.

Złoty Kłos internautów

Chwilę później na scenę wkroczyła postać, która rozgrzała media społecznościowe „Farmy” do czerwoności. Mikołaj „Bagi” Bagiński trzymał statuetkę Złotego Kłosa dla ulubionego uczestnika 5. edycji reality show. Jak się okazuje, zwycięzca 17. edycji „Tańca z Gwiazdami” oglądał zmagania w programie i jest pod wielkim wrażeniem uczestników. Wyznał także, że chętnie poznałby program od środka. 

Fundacja Polsat na farmie

Co dalej?  Przywitani zostali podopieczni Fundacji: Szymon, Miłek i Paweł z rodzicami, Bartosz Kwiatek prowadzący program „Jesteśmy dla dzieci” i zespół Fundacji Polsat z Prezes Agnieszką Grzegorczyk na czele - powiedziała Marcelina Zawadzka. Widzowie mogli zobaczyć wideo z wizyty podopiecznych fundacji w gospodarstwie. 

Ulubionym farmerem został...

Czas na pierwsze rozstrzygnięcie wieczoru. To nagroda od widzów programu. Werdykt wspólnie ogłosili Milena Krawczyńska i Mikołaj Bagiński. Złoty Kłos internautów trafił w ręce Aksela Rumenova. - Bardzo się cieszę, mamy to! - wykrzyknął. Zachęcony przez „Bagiego” wykonał salto.

3. miejsce

Na najniższym stopniu podium znalazła się Karolina Ura.

2. miejsce

Tę pozycję zajął Wojciech Wasilewski.

Kto wygrał 5. edycję „Farmy”?

Zwycięzcą został Aksel Rumenov!

„Farma” - edycja 5, odcinek 59, zobacz:

Dziękujemy za wspólne oglądanie 5. edycji programu Farma w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat