2022-08-10

Eintracht pokonany. Real Madryt zdobył Superpuchar Europy

W meczu rozegranym 10 sierpnia 2022 roku w Helsinkach zwycięzca Ligi Mistrzów pokonał triumfatora Ligi Europy 2:0 (1:0). Gole na wagę trofeum strzelili David Alaba oraz Karim Benzema. Tym samym Real Madryt sięgnął po piąty w klubowej historii Superpuchar Europy UEFA. Spotkanie transmitowane przez Polsat komentowali Bożydar Iwanow i Andrzej Niedzielan.

Pierwszy cel Realu
Rywalizację o Superpuchar Europy zainaugurowano w 1974 roku. O trofeum walczą zwycięzcy Ligi Mistrzów i Ligi Europy z poprzedniego sezonu. Real w finale Champions League pokonał w maju 2022 roku Liverpool, a Eintracht wygrał w LE po rzutach karnych z Glasgow Rangers. Dla „Królewskich” starcie na stadionie w Helsinkach to pierwszy krok w ambitnym planie, według którego drużyna Carlo Ancelottiego ma zdobyć sześć trofeów w jednym roku.

Eintracht osłabiony
O ile włoski szkoleniowiec w meczu o Superpuchar miał do dyspozycji wszystkich najlepszych zawodników, o tyle Eintracht musiał poradzić sobie bez jednego z liderów. Filip Kostić jest bowiem o krok od dołączenia do Juventusu Turyn, a Włochom bardzo zależało, by... przypadkiem w ostatnim meczu w barwach ekipy z Frankfurtu nie doznał kontuzji...

Niebezpieczne kontry „Królewskich”
Mecz zdecydowanie lepiej rozpoczęli piłkarze Eintrachtu. Dogodne okazje do otwarcia wyniku mieli Jesper Lindstrøm i Daichi Kamada. Real odpowiedział groźną akcją Viniciusa Juniora. Pod koniec pierwszej połowy Brazylijczyk ponownie mógł wpisać się na listę strzelców, ale po ładnej indywidualnej akcji minimalnie chybił. Kilka chwil później większą precyzją wykazał się David Alaba, który po podaniu główką od Casemiro trafił na 1:0.

Nokautujący cios w drugiej połowie
Po przerwie kibice oglądali nieco senne widowisko i chaotyczną walkę w środkowej strefie boiska. Szybciej na właściwe tory wrócili gracze z Madrytu. W 65. minucie po asyście Viniciusa na 2:0 podwyższył Karim Benzema. Trener Eintrachtu szukał zmian, decydując się na bardziej ofensywne ustawienie, ale zwycięzca Ligi Europy tego dnia nie był już w stanie odwrócić losów meczu.

Kolejne trofeum Realu
Real sięgnął tym samym po piąty w klubowej historii Superpuchar Europy. Poprzednio triumfował w 2017 roku. Sezon później ponownie rywalizował o to trofeum, ale musiał uznać wyższość Atletico Madryt.

Polski akcent
Spotkanie sędziował Anglik Michael Oliver. W roli jego asystentów wystąpili Stuart Burt i Simon Bennett. Sędzią VAR był z kolei Polak Tomasz Kwiatkowski, a jego asystentami Bartosz Frankowski oraz Portugalczyk Tiago Bruno Lopes Martins.

Real Madryt - Eintracht Frankfurt 2:0 (1:0)