2021-11-10

„Niepodległość”: Historyczny film dokumentalny w Polsat Go

Z okazji Święta Niepodległości w Polsat Go można bezpłatnie oglądać „Niepodległość” - współprodukowany przez Telewizję POLSAT wyjątkowy film dokumentalny w całości złożony ze zrekonstruowanych cyfrowo i pokolorowanych zdjęć i filmów z lat 1914-1923. Nagrodzony Telekamerą w kategorii Produkcja Roku dokument w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego swoją premierę miał w 2018 roku.

Wyjątkowy dokument
Twórcy filmu „Niepodległość” zabierają widzów w pełną emocji, nostalgiczną podróż od I wojny światowej poprzez powstania, wojnę bolszewicką do nowej, powojennej rzeczywistości, w której niepodległa Polska powraca na mapę świata. Film nie jest jednak wyłącznie zapisem wielkiej historii i polityki, dziejowych burz i przelanej krwi. To także jedyne w swoim rodzaju świadectwo dnia codziennego, zwykłego życia, pracy i zabawy naszych Rodaków w pierwszych latach po odzyskaniu przez nich swojej Ojczyzny.

Archiwalne materiały
Na film składają się dokumentalne, odrestaurowane i pokolorowane materiały filmowe i fotograficzne pokazujące Polskę w latach 1914-1923. Aby je zdobyć, autorzy prowadzili poszukiwania w archiwach amerykańskich, niemieckich, francuskich, ukraińskich, rosyjskich oraz polskich. Osiemdziesiąt procent materiałów nigdy wcześniej nie było publikowanych. - Zaczęliśmy szukać obrazów, szukaliśmy ich przez wiele lat. Odkryłem te francuskie archiwa jeszcze w latach dziewięćdziesiątych - opowiadał reżyser filmu „Niepodległość” Krzysztof Talczewski.

Pozytywne recenzje
Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i krytyków. „Rewelacyjna lekcja historii oraz nostalgiczny pomnik wystawiony Niepodległej”. „Piękny film dokumentalny na stulecie niepodległości! Dziękujemy” - to tylko niektóre z opinii użytkowników Filmweb.pl.

Kulisy filmu
W Polsat Go obejrzeć można również ekskluzywne materiały dotyczące powstawania filmu, rozmowy z twórcami, a także przemówienie marszałka Józefa Piłsudskiego do narodu.

  

Oglądaj film „Niepodległość” i dodatkowe materiały w POLSAT GO.