2020-09-24

Bayern Monachium zdobywcą Superpucharu Europy 2020

24 września w Budapeszcie drużyna z Niemiec pokonała Sevilla FC 2:1 po dogrywce. W meczu inaugurującym nowy sezon europejskich rozgrywek 2020/2021 triumfator Ligi Mistrzów okazał się lepszy od zwycięzcy Ligi Europy. Bayern zdobył Superpuchar Europy po raz drugi w historii rozgrywek. Całe spotkanie w barwach zespołu z Monachium rozegrał Robert Lewandowski.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że rozgrywki europejskich pucharów zostały dokończone dopiero w sierpniu. W rozegrywanym w Portugalii turnieju finałowym Bayern w znakomitym stylu sięgnął po Puchar Mistrzów po drodze eliminując Barcelonę. W finale pokonał Paris Saint-Germain 1:0. Z kolei Sevilla FC, która wyrosła na specjalistę od zwycięstw w Pucharze UEFA i jego następcy - Lidze Europy, triumfowała w turnieju w Niemczech. W decydującym spotkaniu po zaciętej walce zwyciężyła Inter Mediolan 3:2.

Przed czwartkowym meczem obaj trenerzy chwalili rywali i wymieniali komplementy pod swoim adresem. - Sevilla zasłużenie wygrała Ligę Europy. To dojrzały zespół, bardzo dobry taktycznie. Ich trener robi świetną robotę. Ten mecz będzie bardzo dynamiczny. Można się spodziewać, że obie drużyny stworzą świetne widowisko. Podejdziemy do tego meczu bardzo poważnie, bo chcemy wygrać. Ten mecz jest jak finał, a takie spotkania są zawsze wyjątkowe - mówił przed meczem Hans-Dieter Flick, trener klubu z Monachium.

- Bayern ma trenera, który zasługuje na wielkie uznanie ze względu na sposób, w jaki zarządza drużyną. Nadał jej tożsamość, a do tego duży nacisk położył na pracę zespołową. Bardzo ciężko dorównać jego osiągnięciom. Piłkarze doskonale wiedzą, w jaki sposób chcą grać i atakować. Zagramy z najlepszą drużyną na świecie - chwalił z kolei rywala Julen Lopetegui.

A co działo się na boisku? Bayern rozpoczął od ataków, ale pierwszego gola w spotkaniu strzeliła hiszpańska drużyna. W 13. minucie David Alaba sfaulował w polu karnym Ivana Rakiticia, a rzut karny na bramkę dla Sevilli zamienił Lucas Ocampos. W 34. minucie Bayern wyrównał po golu Leona Goretzki, a asystę przy nim zaliczył Robert Lewandowski. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 1:1.

W drugiej części gry Bayern dwukrotnie trafiał do siatki rywali. W 52. minucie uczynił to Robert Lewandowski, a w 63. minucie Leroy Sané. W obu przypadkach sędzia anulował bramkę po analizie wideo (VAR). W 87. minucie znakomitą okazję na rozstrzygnięcie losów meczu miał napastnik Sevilli Youssef En-Nesyri. Z jego uderzeniem poradził sobie Manuel Neuer.

Po dziewięćdziesięciu minutach utrzymywał się remis 1:1, więc doszło do dogrywki. Tuż po wznowieniu gry, znów przed szansą na zdobycie bramki stanął Youssef En-Nesyri. Manuel Neuer tym razem zdołał odbić piłkę, która uderzyła w słupek. Do decydującej akcji meczu doszło w 104. minucie. Po strzale Davida Alaby i paradzie Yassine'a Bounou, bramkarza Sevilli, celnym strzałem głową popisał się Javi Martínez.

Dla Bayernu to drugie takie prestiżowe trofeum. Bawarczycy po raz pierwszy triumfowali w 2013 roku, kiedy pokonali w serii rzutów karnych Chelsea Londyn 5:4. Dogrywka zakończyła się remisem 2:2.

Po więcej informacji sportowych zapraszamy na POLSATSPORT.PL.