2019-10-17

„Nasz nowy dom” - odcinek 155: Grodzisko Dolne

0

Pan Marek mieszka z córeczką w niewielkiej wsi. Wychowuje ją całkowicie sam. Niestety żyją w jednym pokoju w domu rodzinnym, w którym są z nimi także jego bracia uzależnieni od alkoholu. Mężczyzna nie chce, aby Julka wychowywała się w takich warunkach. Dlatego kupił bardzo stare lokum. Wymaga ono jednak interwencji Katarzyny Dowbor i jej ekipy.

Oglądaj „Nasz nowy dom” online na IPLA.TV.

Grodzisko Dolne to spora wieś nieopodal Łańcuta. Mieszka tu pan Marek, który od kilku lat samotnie wychowuje swoją siedmioletnią córkę Julkę. - Bardzo ją kocham. Dla niej warto żyć - opowiada. Okazuje się, że musiał rozstać się z matką swojego dziecka, ponieważ niewłaściwie się nim opiekowała. - Jestem tylko z tatą - mówi dziewczynka. Kiedy już miało dojść do wygrania sprawy rozwodowej, babcia Julki dostała wylewu, a kilka dni później zmarła. To był cios dla mężczyzny.

Po śmierci kobiety bracia alkoholicy wprowadzili się do domu rodzinnego. Pan Marek nie chciał, żeby jego córka widziała to wszystko, więc kupił stare, drewniane lokum do remontu. Wszystko po to, żeby jak najszybciej wyprowadzić się z zajmowanego obecnie pokoju. Pragnie, aby Julka wychowywała się w normalnych warunkach.

Niestety kupiony dom był w znacznie gorszym stanie, niż pan Marek przypuszczał. Brak środków finansowych sprawił, że remont ciągnie się już trzy lata, a do użytku nadaje się jedynie jeden pokój. - Walczyłem z nim bardzo długo - stwierdza. W budynku nadal nie ma kuchni, łazienki ani kanalizacji. - Bez tego wszystkiego nie da się tam mieszkać - wskazuje. Dziewczynka bardzo lubi być z ojcem podczas tych działań i cały czas go wspiera. - Tata remontuje, a ja staram się mu pomóc - mówi Julka. Co ważne, mężczyzna utrzymuje rodzinę całkowicie sam, z własnej pracy. Nie pobiera żadnych zasiłków z opieki społecznej. Jedynym jego marzeniem jest przeniesienie się do własnego mieszkania.

Remont tak zniszczonego budynku to ryzykowne przedsięwzięcie, ale podejmie się go ekipa Artura Witkowskiego. Nowy dom pana Marka i Julki zaprojektuje Martyna Kupczyk. W tym czasie zadowolona z decyzji Katarzyny Dowbor rodzina jedzie na wakacje do hotelu położonego w Łańcucie.

Projektantka ich nowego wnętrza odwiedza dzielnego tatę i jego córeczkę. Pokazuje im film, na którym widzą, co dzieje się w Grodzisku Dolnym. To dla nich duże zaskoczenie, ale wielka radość! - Cieszę się, że będę miała nowy dom - uśmiecha się Julka. - Będzie nowe, lepsze niż to, co było - nieśmiało mówi pan Marek.

Przed rodziną dzień pełen przygód. Martyna zaplanowała dla nich atrakcje, które dostarczą sporą dawkę adrenaliny. Pierwszą z nich jest lot śmigłowcem nad okolicą. Tego na pewno nigdy w życiu nie zapomną! - Bardzo nam się podobało. Pierwszy raz w życiu czymś leciałem - zachwyca się niespodzianką mężczyzna. - Nie bałam się! - pointuje odważna dziewczynka.

Łańcut słynie z Muzeum Powozów, dlatego architekt programu zabrała pana Marka i Julkę na przejażdżkę jednym z nich. - Bardzo lubię konie - mówi siedmiolatka, która nie może się nacieszyć jazdą. - Ja też je lubię, tak jak moja córka - uśmiecha się jej tata. Ale to nie koniec zabawy. Dorożka zatrzymała się przy słynnym zamku. Martyna wiedząc, że siedmiolatka jest zafascynowana księżniczkami, zorganizowała jej spotkanie z… księżną. Julia jest wniebowzięta!

Do ekipy budowlanej dołączyli też przyjaciele rodziny oraz strażacy. Wśród nich był także przełożony z pracy pana Marka. - Każdy z nas chciał tu być i pomóc - mówi. A sąsiedzi przygotowali dla wszystkich pracujących przy nowym domu słodkie bułeczki. Pani sołtys wsi Grodzisko Dolne zaznacza, że z wielką przyjemnością zjawili się na budowie. - Jest naprawdę dobrym człowiekiem i jemu najbardziej potrzebne było nowe lokum - mówi o dzielnym tacie siedmioletniej Julii.

Kiedy już wszystko jest gotowe, rodzina może wrócić do swoich czterech kątów. Będzie jednak zaskoczona, bo zmieniło się w nim dosłownie wszystko. Czy pan Marek i jego córka zaniemówią, gdy zobaczą efekt ciężkiej, pięciodniowej pracy?

Nasz nowy dom w środę i czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
„Nasz nowy dom” jesienią dwa razy w tygodniu
Katarzyna Dowbor: Jesienią będzie masa niespodzianek!

Komentarze