2019-05-31

„Taniec z Gwiazdami”: Jak powstała muzyka do programu?

0

Kompozytorzy opowiadają o motywie, który zna cały świat. Pa pa ra pa, pa pa pa... Sygnał do „Dancing with the Stars” narodził się w studio w Wielkiej Brytanii, a jego autorami są Dan McGrath i Josh Phillips. Panowie od wielu lat produkują dżingle do programów telewizyjnych. Napisali również ścieżkę dźwiękową do znanego z Polsatu programu „Umów się ze mną. Take Me Out”. Oto ich kulisy pracy.

W maju 2004 roku widzowie stacji BBC usłyszeli pierwsze takty muzyki do „Tańca z Gwiazdami”. Dzisiaj kojarzą ją miliony ludzi na świecie, a charakterystyczną melodię bez większego wysiłku potrafi zanucić bardzo dużo osób. Jak powstało to brzmienie? Czy dźwięk do czołówki „Dancing with the Stars” trudno wykonać? Opowiadają o tym brytyjscy kompozytorzy - Dan McGrath i Josh Phillips.

- Jako zespół nagraliśmy wiele sygnałów muzycznych. Jeśli chodzi o rozrywkę, najbardziej znanym jest ten do „Tańca z Gwiazdami” - opowiada Dan McGrath. Wiele osób zadawało pytania, w jaki sposób można stworzyć dobry motyw muzyczny, który ma zaledwie kilkadziesiąt sekund. Josh Phillips zdradza, że tak naprawdę sekretem jest tempo. - Nasz ma 95 uderzeń na minutę i zawiera intro, miejsce na zwrotkę, refren, tak zwany most i zakończenie - mówi kompozytor. Jego kolega dodaje, że dzisiaj w programach telewizyjnych stosuje się nawet kilkusekundowe motywy muzyczne, wobec tego w tamtych czasach mogli sobie pozwolić na wiele więcej niż obecnie.

Twórcy podkreślają, że jeden z charakterystycznych elementów ścieżki dźwiękowej tanecznego show, czyli styl latynoski, pojawił się dlatego, że jest najbardziej energetyzujący. - Chcieliśmy wybrać taki, który nie będzie męczący i nużący - wyjawia Dan McGrath. Z kolei Josh Phillips mówi, że dziś liczy się głównie wokal, a oni chcieli postawić na coś więcej. I to właśnie wyróżnia ich twór. - To bardzo „zaraźliwa” muzyka - żartuje kompozytor.

Z filmu, który pokazuje kulisy powstawania ścieżki audio, można wywnioskować, że jeden, pozornie prosty sygnał jest stworzony z wielu warstw muzycznych. Jak podkreśla John Philips: - Jeśli z całości zabierze się choćby jeden element, utwór brzmi jak niekompletny - wskazuje.

Dokładnie 15 lat temu zadebiutowała pierwsza seria znanego na całym świecie telewizyjnego show o tańczących gwiazdach. „Dancing with the Stars” od razu skradł serca publiczności, czego dowodem jest jego obecność w 55 państwach. Co ciekawe, Polska jest drugim krajem na świecie pod względem ilości wyprodukowanych serii. Wyprzedzają nas tylko Stany Zjednoczone. Nie ma się co dziwić - Polacy kochają taniec w wykonaniu celebrytów, a finał Joanna Mazur kontra Tomasz „Gimper” Działowy pokazał, jak wielkie emocje nadal wzbudza to show.

A jak Wam się podoba motyw z czołówki najbardziej popularnego tanecznego widowiska?

Oficjalny profil „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami” na Instagramie - @tanieczgwiazdami

Zobacz także:
„Taniec z Gwiazdami”: Oto zwycięzcy dziewiątej edycji!

Komentarze
© Polsat 2019