2019-03-13

Na czym polega fenomen serialu „Świat według Kiepskich”?

0

To już 20 lat perypetii bohaterów kultowego sitcomu Telewizji POLSAT! Widzowie ich kochają, co pokazują wyniki oglądalności. Zarówno premiery, jak i powtórki cieszą się ogromną popularnością, bo zabawne historie wrocławskiej rodziny ogląda już kolejne pokolenie fanów. Jak to się dzieje, że produkcję o bezrobotnym Ferdynandzie Kiepskim i jego bliskich uwielbia tak wielu telewidzów?

Pierwszy odcinek „Świata według Kiepskich” pojawił się na antenie Telewizji POLSAT 16 marca 1999 roku. Przez 20 lat emisji nakręcono ponad 550 epizodów, które wyreżyserowali Okił Khamidov oraz Patrick Yoka i Arek Drabiński. Początkowo kręcone w prawdziwej kamienicy we Wrocławiu opowieści o losach Ferdka, Halinki, Waldusia i Mariolki Kiepskich porwały polskich telewidzów. Serial już od pierwszych odcinków bawił do łez, co nie zmieniło się wraz z upływem lat. Nie zmieniło się także to, że regularnie gromadzi przed ekranami ponad milion wielbicieli. „Kiepscy” doczekali się także wyjątkowo wiernych fanów, którzy dyskutują na nieoficjalnym forum o nowych i starych odcinkach, obserwują wszystkie wieści z planu, chwalą i krytykują. Można powiedzieć, że rodzina Kiepskich nie ogranicza się wyłącznie do bohaterów serialu. Tworzą ją bowiem dziesiątki tysięcy ludzi, którzy spędzają z nimi swój wolny czas.

Jak podkreślają fani serialu, a przede wszystkim sami aktorzy, „Świat według Kiepskich” nie byłby tak dobry, gdyby nie artyści, którzy zostali idealnie obsadzeni do swoich ról. Wśród nich nie ma już niestety wielu wspaniałych postaci. Krystyna Feldman oraz Bohdan Smoleń stworzyli rewelacyjne kreacje Babki Kiepskiej i Listonosza Edzia. Fani z pewnością pamiętają wielką miłość Babki do Koziołka Matołka i jej zwyczaj chowania renty przed Ferdkiem, którego uznawała za kanalię. Nie da się także zapomnieć wierszyków Edzia i jego słynnego powiedzenia: „Ale jaja!”.

- Mamy w sercach zmarłych aktorów, są nadal częścią naszego serialu. Tęskni się za nimi. Ja się z nimi wychowywałam. Kiedy zmarli, to tak, jakby odszedł członek rodziny - powiedziała w rozmowie z IPLA.TV Barbara Mularczyk, która wciela się w rolę Mariolki Kiepskiej. Wśród aktorów, których już nie ma, można wymienić również Kazimierza Ostrowicza (Borysek), Jerzego Cnotę (Kopciński) czy Krystynę Dmochowicz (Violetta Boczek, Malinowska z jarzyniaka). Każdy z nich zapisał się na kartach historii „Świata według Kiepskich”.

Oglądaj w IPLA.TV: 20 lat „Świata według Kiepskich”: Wspomnienia o zmarłych aktorach

Siłą serialu jest także scenariusz, który pisze duet Katarzyna i Aleksander Sobiszewscy, choć poszczególne odcinki stworzono we współpracy z ponad 15 innymi scenarzystami. Fabułę charakteryzuje ponadczasowość i uniwersalność, o czym mówią sami aktorzy. - „Kiepscy” pokazują rzeczywistość w krzywym zwierciadle - stwierdziła Renata Pałys, czyli serialowa Paździochowa.

- Mimo że to sitcom, jest on dopracowany pod względem literackim, dramaturgicznym i językowym - oceniła Anna Ilczuk, odtwórczyni roli Jolasi Pupy-Kiepskiej, żony Waldusia, która jest jedną z najbarwniejszych postaci w „Świecie według Kiepskich”. Z kolei Andrzej Grabowski, odtwórca głównej roli, powiedział, że jednym z największych atutów sitcomu jest to, że w nietuzinkowy sposób twórcy śmieją się z nas samych i dzięki temu Polacy nauczyli się patrzeć na siebie z dystansem.

Nie sposób nie wspomnieć o tekstach, które na stałe weszły do codziennego języka. „To nie są tanie rzeczy”, „Mam pomysła”, „W mordę jeża”, „Pic na wodę fotomontaż” czy wreszcie szereg toastów wygłaszanych przez Ferdka są tego najlepszymi przykładami.

Oglądaj w IPLA.TV: 20 lat „Świata według Kiepskich”: Jaka jest siła tego serialu?

„Świat według Kiepskich” to najdłużej emitowany sitcom w Polsce i drugi, zaraz po serialu „Klan”, najdłużej utrzymujący się na antenie serial rodzimej produkcji. Aktorzy dziękują telewidzom za nieprzerwaną obecność przed telewizorami, bo - jak podkreślają - to, że tyle lat Kiepscy mogą gościć w polskich domach, jest tak naprawdę ich zasługą.

Oglądaj w IPLA.TV: 20 lat „Świata według Kiepskich”: Podziękowania dla widzów serialu!

Scenarzystom nie brakuje finezji w wymyślaniu coraz ciekawszych przygód głównych bohaterów. Z pewnością nie raz jeszcze zaskoczą widzów swoimi pomysłami, bo te przynosi samo życie. Co przydarzy się Kiepskim i ich sąsiadom w nadchodzącym sezonie? Jakie perypetie poznają fani w kolejnych sezonach kultowej produkcji? Najlepiej przekonać się osobiście, oglądając sitcom „Świat według Kiepskich” w Telewizji POLSAT i w IPLA.TV.

Oglądaj w IPLA.TV: Aktorzy "Świata według Kiepskich" o nowym sezonie!

Świat według Kiepskich w środę o godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:

Andrzej Grabowski: Polacy śmieją się sami z siebie
„Świat według Kiepskich”: To już 20 lat! Co w nowym sezonie?
Widzowie ją pokochali! Jaka jest Jolasia Kiepska?
„Świat według Kiepskich”: Ela Romanowska jako Gesslerowa
„Świat według Kiepskich”: Halinka chce rozwodu!

Komentarze
© Polsat 2019