2019-03-12

Andrzej Grabowski: Polacy śmieją się sami z siebie

0

Serialowy Ferdek opowiada o sitcomie „Świat według Kiepskich”. Co aktor ma do powiedzenia o swojej roli oraz o całej produkcji? Jak ocenia jej wpływ na społeczeństwo? W czym upatruje sukcesu realizowanego już od 20 lat serialu i dlaczego porównuje go do legendarnej „Dynastii”?

16 marca 1999 roku widzowie Polsatu obejrzeli pierwszy odcinek serialu „Świat według Kiepskich”, w którym tytułowi Kiepscy zmagali się z największą traumą każdej polskiej rodziny - zepsutym telewizorem. Mimo niepochlebnych recenzji Polacy pokochali tę produkcję i przez kolejne lata śledzili losy mieszkańców kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4. Nic dziwnego! Perypetie bohaterów sitcomu to nieprzerwane pasmo szalonych pomysłów, komicznych i abstrakcyjnych sytuacji, a przede wszystkim solidna dawka humoru!

W rolę głowy rodziny, Ferdynanda Kiepskiego, wciela się fenomenalny Andrzej Grabowski. To właśnie jego kultowe powiedzenia: „W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem”, „Halinka, nie uruchamiaj się!” czy „ważne, żeby zarobić, ale żeby się nie narobić” - weszły do języka potocznego, co świadczy o sukcesie produkcji i jej sile oddziaływania na społeczeństwo.

Na czym polega fenomen serialu według odtwórcy głównej roli, Andrzeja Grabowskiego? - Śmiejemy się z Polaków, śmiejemy się z nas. To dziwne, że nasi rodacy śmieją się sami z siebie. Przypuszczam, że myślą: Ja taki głupi jak Ferdek nie jestem, na pewno jestem mądrzejszy od Boczka; nie, ja takich głupot bym nie zrobił - zastanawiał się aktor. - A może lubią oglądać świat, który jest dla nich niedostępny? Był kiedyś taki serial „Dynastia”, który się cieszył olbrzymią popularnością, bo tam byli milionerzy, były pałace, była wielka, bogata Ameryka. Albo lubią oglądać serial o ludziach, którym jest gorzej niż im? - snuł dalej rozważania Andrzej Grabowski, który pełni także funkcję jurora w innej popularnej produkcji Telewizji POLSAT - „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”.

Lata lecą, a „Świat według Kiepskich” wciąż cieszy się wysoką oglądalnością zarówno w telewizji, jak i w internecie, gdzie fani serialu komentują każdy odcinek. A duża popularność kultowej produkcji pozwala przypuszczać, że widzowie jeszcze przez wiele sezonów będą mogli liczyć na nowe odcinki sitcomu Polsatu.

Oglądaj w IPLA.TV: „Świat według Kiepskich” – podziękowania dla widzów serialu

Świat według Kiepskich w środę o godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
„Świat według Kiepskich”: To już 20 lat! Co w nowym sezonie?
Co mówią o miłości bohaterowie „Świata według Kiepskich”?
Widzowie ją pokochali! Jaka jest Jolasia Kiepska?

Komentarze
© Polsat 2020