2018-12-21

Filip Lato: Bardziej niż to, co pod choinką, liczy się sam gest

0

Piosenkarz w wyjątkowej rozmowie z POLSAT.PL o Wigilii i kolędowaniu. Jak wygląda kolacja w rodzinnym gronie u zwycięzcy dziewiątej edycji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”? Czego w tym czasie z największą przyjemnością słucha, a co najchętniej śpiewa? I jakie plany ma Filip Lato na Sylwestra?

- Weźmiesz udział w Wielkim Kolędowaniu z Polsatem w Świętej Lipce. Czy jest to dla ciebie wydarzenie szczególne?
- Tak! Będę miał przyjemność znaleźć się w doborowym towarzystwie w przepięknych zabytkowych wnętrzach sanktuarium. Orkiestra Tomasza Szymusia przygotowała specjalne aranżacje najpiękniejszych polskich kolęd. Spodziewam się bardzo podniosłej atmosfery, to bardzo mnie mobilizuje. Ten występ na pewno będzie dla mnie wielkim przeżyciem!

- Czy kolędowanie to u ciebie w domu tradycja? Co śpiewacie z rodziną najchętniej?
- W domu przy wigilijnym stole zawsze pojawiają się kolędy. Kiedy byłem uczniem szkoły muzycznej, często proszono mnie o zagranie kolęd na fortepianie, obecnie moje obowiązki przejmuje coraz częściej odtwarzacz płyt CD. Ale kto wie, może w tym roku znowu zasiądę do klawiatury?

- Jakie jeszcze zwyczaje świąteczne są obecne u ciebie w domu?
- Dwanaście dań i miejsce dla niezapowiedzianego gościa to tradycje, których przestrzegania bardzo pilnuje moja babcia. Ona bardzo lubi przygotowywać Wigilię. Z kolei my wszyscy bardzo lubimy jej kuchnię, więc to typowa sytuacja win-win…

- Wolisz dawać prezenty czy je otrzymywać?
- Spędzamy Święta w tym samym gronie od wielu lat. Większość dobrych i oryginalnych pomysłów została już wyczerpana, dlatego bardziej niż to, co znajdzie się pod choinką, liczy się dla mnie sam gest. A to, czy daję, czy otrzymuję, przestaje mieć tak duże znaczenie. Kiedy prezenty przynosił jeszcze święty Mikołaj, wszystko wyglądało zupełnie inaczej... (śmiech).

- Jakie masz plany na tegorocznego Sylwestra?
- Dobra zabawa, a o północy wystrzelenie szampana i podjęcie postanowienia noworocznego!

- Robisz postanowienia noworoczne?
- Tak, co roku staram się je robić! Przyznam szczerze, że na 2018 rok przyjąłem sobie bardzo ambitne postanowienie, którego nie udało mi się zrealizować. Ten rok okazał się dużo bardziej pracowity niż przypuszczałem, m.in. nagrałem swoją debiutancką płytę „Halo Ziemia”, wziąłem udział w programie „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, który ostatecznie wygrałem, zagrałem mnóstwo koncertów i po prostu nie starczyło mi na to czasu. 2019 rok zapowiada się równie intensywnie. Mam zamiar wykorzystać w pełni ten czas.

Rozmawiała Julia Borowczyk

Zobacz także:
Katarzyna Montgomery o świętowaniu pełnym radości
Jakie są Święta u Szatanów? Mówi sam Szatan. Rafał Szatan
Bez jakich tradycji nie wyobraża sobie Świąt Edyta Herbuś?
Tulia: Wyjątkowy, spektakularny koncert w Świętej Lipce
Golec uOrkiestra: Najważniejsza jest radość z bycia razem
Enej: Cieszmy się z tego, że mamy bliskich obok
Krzysztof Ibisz: Teraz jest najlepszy czas na to, by zwolnić
Piotr Gumulec: Musi być zapach prawdziwej choinki 
Magdalena Stużyńska-Brauer: Lubię, kiedy Święta są wesołe
Mateusz Ziółko: Dekorowanie domu jest czasochłonne
Bogdan Rymanowski: Kolęduję, choć słoń nadepnął mi na ucho
Ewa Wachowicz: W moim domu najważniejsza jest tradycja

Komentarze
© Polsat 2021