2018-11-08

„Koncert dla Niepodległej” na antenie Telewizji POLSAT

0

Koncert uświetnił setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Niezwykłe wydarzenie transmitowały największe krajowe stacje telewizyjne. Była to niepowtarzalna okazja, aby przypomnieć sobie utwory towarzyszące Legionom Polskim, walczącym pod Monte Cassino żołnierzom i cywilom broniącym stolicy w Powstaniu Warszawskim - znakomita muzyczna propozycja na rocznicowy czas patriotycznych wzruszeń.

Koncert zorganizowany na PGE Narodowym w Warszawie  odbył się w ramach obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Utwory, które towarzyszyły Polakom od czasów dwudziestolecia międzywojennego, przez okres II wojny światowej, po lata walki z aparatem komunistycznym były idealną propozycją na jubileuszowy weekend. Nie mogło wśród nich zabraknąć pieśni legionowych i utworów powstańczych, które współcześnie funkcjonują jako dokumenty epoki. Wśród artystów, którzy celebrowali ze sceny to święto, znaleźli się m.in. Aleksandra Kurzak, Krzysztof Cugowski, Natalia Sikora, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Marek Piekarczyk, SBB i Natalia Nykiel.

Uroczystość rozpoczęła Natalia Sikora piosenką „Widziałam ja orła na niebie” z repertuaru Teresy Haremzy. Artystka wykonała ją a cappella. Piosenka została nagrana 12 grudnia 1981 r., w przeddzień stanu wojennego. Jej słowa były i nadal są symbolem nadziei dla tych, którzy walczyli z komunistyczną władzą. Nie mogło też zabraknąć rocznicowych klasyków oraz utworów, których wszyscy Polacy słuchają z sentymentem, takich jak choćby: „Białe róże”, „Wojenko, Wojenko”, „Szara Piechota”, „Przybyli Ułani pod okienko”, „My pierwsza brygada”, „Tylko we Lwowie”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Ta ostatnia niedziela”, „Marsz Mokotowa”, „Siekiera Motyka”, „Pałacyk Michla”, „Warszawo ma” i wiele innych.

Widowisko dopełniła spektakularna oprawa multimedialna, nawiązująca do najważniejszych momentów z historii polskiego narodu.

„Koncert dla Niepodległej” zainicjował centralne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na żywo na stadionie wysłuchało go 40 tys. osób, ale dzięki transmisji w Telewizji POLSAT oraz TVP1 i TVN mogły w nim uczestniczyć miliony Polaków. Koncertu mogli także posłuchać słuchacze Programu 1 Polskiego Radia i Radio Plus, a retransmitowała go Trójka.

Zobacz także:
12 listopada w Polsacie premiera filmu „Niepodległość”

Komentarze
© Polsat 2019