2017-12-05

Małgorzata Socha: Nie warto być egoistą. „Łączymy pokolenia”!

0

Aktorka znana m.in. z serialu „Przyjaciółki” chętnie angażuje się charytatywnie. Artystka była jedną z gwiazd, które wzięły udział w akcji „Łączymy pokolenia”. Serialowa Inga powiedziała POLSAT.PL dlaczego warto utrzymywać więź między ludźmi w różnym wieku i nie zapominać o tych, którzy osiągnęli już jesień życia.

„Łączymy pokolenia” to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi na samotne osoby starsze i wykluczone społecznie. W jej ramach powstał kalendarz z udziałem gwiazd ze świata mediów oraz seniorów Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”. We wspólnej sesji wzięli udział: Joanna Krupa, Omena Mensah, Hanna Lis, Jaga Hupało, Elżbieta Romanowska, Łukasz Jemioł, Marcin Cejrowski, Justyna Śliwowska, Radosław Mróz, Paulina Maziarz, Magdalena Bieńkowska, Paulina Gałązka, Jakub Kucner - Mister Polski 2017 oraz Małgorzata Socha.

- Co zadecydowało, że wsparła pani inicjatywę „Łączymy pokolenia” i pokazała się w kalendarzu?
- Jestem od lat orędowniczką akcji mających pomóc osobom starszym. Jest dużo kampanii poświęconych dzieciom czy samotnym matkom, a często zapomina się o seniorach, którzy także bywają bezbronni. Wnoszę to też z doświadczeń rodzinnych, bo wiem, że kiedy ktoś jest zdany wyłącznie na siebie, ma naprawdę ciężko. To, że wesprę taką akcję było dla mnie oczywiste i wspieram ją całym sercem.

- W Święta Bożego Narodzenia polskie rodziny usiądą wspólnie do wigilijnej wieczerzy, ale wiele osób spędzi ten czas w samotności, mimo tego, że mają synów, córki, wnuki... Jak pani sądzi, z czego to wynika?
- Mam starszych rodziców i zawsze staram się spędzić z nimi Święta. Nie wyobrażam sobie, że mogłabym zostawić ich samych przy wigilijnym stole. Ja i mój brat tak zostaliśmy wychowani. Rodzina jest dla nas bardzo ważna. Dla mnie jest naturalne, że teraz kiedy rodzice nas potrzebują - jestem z nimi. Kiedy ja ich potrzebowałam, zawsze mogłam liczyć na ich pomoc i wsparcie. To oczywiście kwestia indywidualna, dotycząca osobistej wrażliwości.

- Czy pani zdaniem seniorów można zaliczyć do grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym?
- Uważam, że dobrze jest mówić o pomocy dla osób starszych, szczególnie w takich chwilach. Być może osoby, które na chwilę zapomniały o swoich bliskich w podeszłym wieku, dzięki takim inicjatywom jak „Łączymy pokolenia” przypomną sobie, że ktoś na nich czeka, myśli w samotności. Nie warto być egoistą, tym bardziej, że magia świąt polega również na tym, aby dawać z siebie jak najwięcej innym.

Rozmawiał Michał Pogodowski

Komentarze
© Polsat 2018