2017-11-23

„Nasz nowy dom” - odcinek 106: Dzierżanowo

Dzierżanowo to mała wieś w województwie mazowieckim, w której mieszka tylko dwieście osób. Wśród pól kukurydzy znajduje się dom pani Katarzyny, która po latach udręki próbuje ułożyć sobie życie od nowa.

Katarzyna Olkowska uciekła od męża, który nie wahał się podnosić na nią ręki. - Było tragicznie. Pobił mnie w szóstym miesiącu ciąży. Złamał mi kiedyś nos. Teściowa powiedziała, że nikomu nie mogę dać znać - wspomina swój koszmar młoda kobieta. Rodzina miała założoną „niebieską kartę”, czyli policyjny dokument dla osób dotkniętych patologiczną przemocą.

Sprawa pani Katarzyny finalnie trafiła do sądu. Podczas rozprawy przyznano jej prawo do opieki nad dziećmi. Kobieta musiała przeprowadzić się do starego rodzinnego domu, w którym żadne z pomieszczeń nie było przystosowane dla maluchów.

Mąż w ciągu trzech lat tylko kilka razy odwiedził potomstwo. - Za każdym razem robił mi na złość. Wyzywał i mówił, żebym zdechła. Chce mnie zniszczyć. Ma nadzieję, że się poddam i oddam mu dzieci - mówi ze łzami w oczach pani Katarzyna.

Kobieta wychowuje małą Zosię i Stasia. Dziewczynka jest bardzo energiczna i wszędzie jej pełno. Lubi biegać, skakać i nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu. Staś jest spokojniejszy i uwielbia bawić się samochodzikami. Chłopiec cierpi na celiakię (nietolerancję glutenu) i wymaga specjalistycznej diety opartej na drogich produktach. - Chciałabym, żeby dzieci miały lepsze warunki - mówi pani Katarzyna.

Cała rodzina śpi w jednym łóżku. W domu hula wiatr, a kuchnia znajduje się w zimnym przedsionku. W łazience nie ma podłogi, a instalacja elektryczna jest w takim stanie, że grozi przepięciem lub pożarem. Los rodziny bez wahania odmienia Katarzyna Dowbor, która wraz z ekipą wyremontuje zniszczony dom.

Oglądaj w IPLA.TV: „Nasz nowy dom” - sezon 9, odcinek 12: Dzierżanowo

Nasz nowy dom” powtórka programu w niedzielę o godz. 17:35 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
„Nasz nowy dom” - odcinek 105: Szczytno
„Nasz nowy dom” - odcinek 104: Wierzbno
„Nasz nowy dom” - odcinek 103: Morąg
„Nasz nowy dom” - odcinek 102: Chojno
„Nasz nowy dom” - odcinek 101: Napiwoda
„Nasz nowy dom” - odcinek 100: Wągrowiec
„Nasz nowy dom” - odcinek 99: Rybienko Stare
„Nasz nowy dom" - odcinek 98: Cybulice Małe
„Nasz nowy dom” - odcinek 97: Raciszyn