2017-11-10

Maciej Dowbor: „SuperLudzie” robią niesamowite rzeczy

0

Prowadzący opowiedział POLSAT.PL, jak narodził się pomysł serii dokumentów i czyje historie poznamy. „SuperLudzie” to nowość na antenie Super Polsat - 12 odcinków emitowanych od 12 listopada w każdą niedzielę o godz. 11:00 i 17:00. Takiego programu jeszcze nie było!

Maciej Dowbor przez trzy miesiące podróżował po Polsce z ekipą realizacyjną, aby pokazać światu wyjątkowe historie i wyjątkowych ludzi. W efekcie powstała seria dokumentująca życie bohaterów, którzy udowadniają, że niepełnosprawność to nie koniec świata!

- Skąd pomysł na taki program?
- Często biorę udział w imprezach sportowych na całym świecie i podczas zawodów spotkałem wielu niepełnosprawnych ludzi. Zaskakiwało mnie, że startują w morderczych i bardzo wymagających wyścigach, którym nie sprostałaby większość społeczeństwa. A oni? Nie mieli z tym problemu. W Stanach, Niemczech, czy krajach skandynawskich obecność tych osób nie wzbudzała zaciekawienia. Tam jest to czymś naturalnym, a u nas jeszcze nie do końca. Kilka miesięcy temu dostałem propozycję przygotowania materiału o zawodnikach triathlonu. Zgłosił się wtedy do nas jeden z uczestników - chłopak nie miał jednak ręki. Totalnie mnie to zszokowało, bo w tych zawodach trzeba było przepłynąć dwa kilometry w morzu... Jego historia stała się dla mnie niezwykle inspirująca i wtedy narodził się pomysł „SuperLudzi”.

- Co nas czeka w programie?
- Widzowie poznają historie niepełnosprawnych osób realizujących swoje szalone pomysły i robiących niesamowite rzeczy. Chyba nikt wcześniej w Polsce nie zadał sobie trudu, żeby przedstawić ich w sposób optymistyczny, a nie z perspektywy litości. Chcieliśmy pokazać tych ludzi w ich naturalnych środowiskach, ale też oswoić Polaków z niepełnosprawnością, bo jednak w Polsce wciąż rzadko widuje się takie osoby na ulicach - a są ich przecież miliony. Nie do końca wiemy jak się zachować w kontakcie z niepełnosprawnymi i wywołuje to u nas co najmniej zakłopotanie. Nasi bohaterowie są mocno doświadczeni przez los i naprawdę mogliby się załamać, a mimo to realizują się w życiu i są szczęśliwi. Myślę, że ten program ma szansę świetnie zadziałać na innych niepełnosprawnych, którzy być może nie mają aż tak dużej motywacji, ale przede wszystkim na ludzi zdrowych. Mam nadzieję, że docenią to, co mają.

- Czyje historie poznamy?
- Nasi bohaterowie są różni. Jedni realizują się w sporcie, inni w sztuce, a jeszcze inni w biznesie. Pierwszą bohaterką jest dobrze znana widzom Polsatu Iwona Cichosz, Miss Świata Głuchych. Ona naprawdę przebiła szklany sufit i bardzo mocno przyczyniła się do zrozumienia ludzi niesłyszących. Wystąpiła jako nikomu nieznana osoba w wielkim show „Taniec z Gwiazdami” i odniosła niesamowity sukces. Doszła aż do finału i pokonała wielkie gwiazdy z pierwszych stron gazet. W programie zobaczymy też historię Miss na Wózku, Adrianny Zawadzińskiej, która osobą niepełnosprawną jest dopiero od czterech lat. Ada nie boi się pokazywać publicznie. Udowadnia, że można zaakceptować siebie i że wózek i piękno mogą iść ze sobą w parze. Pokażemy też historię Rafała Miszkiela i jego życie po wypadku samochodowym, po którym został sparaliżowany, a na domiar złego amputowano mu prawą rękę. Każdy z nas jak o tym myśli, to już się załamuje, a on? Cieszy się życiem, jest znanym youtuberem. Ma ogromny dystans do siebie i swojej niepełnosprawności. Ten człowiek zaraża optymizmem i bierze życie za rogi. Osób takich jak on jest wiele, a my zaprezentujemy ich sylwetki specjalnie dla widzów Super Polsatu.

Rozmawiała Joanna Grochal

„SuperLudzie” w każdą niedzielę od 12 listopada o godz. 11:00 i 17:00 na antenie Super Polsat.

Zobacz także:
„SuperLudzie” - wyjątkowa seria o niepełnosprawnych

Komentarze
© Polsat 2019