2017-10-19

„Nasz nowy dom” - odcinek 101: Napiwoda

Warmia to nie tylko kraina wielkich jezior, ale również pięknych rozległych terenów leśnych. Na skraju puszczy, która niegdyś była terenem królewskich polowań leży niewielka wieś, w której mieszka pan Piotr wraz z rodziną.

Pan Piotr Siedlecki od czterech lat samotnie wychowuje dwójkę dzieci. - Żona nie dbała o nie. Patrycję zostawiała w domu. Brudna, niedomyta. Ciuchy brudne. Tak dzieciak nie powinien wyglądać - żali się mężczyzna. Kobieta nie opiekowała się również drugim z dzieci, Krzysiem. - Zostawiała go w lesie. Jeździłem z policją go szukać - opowiada z troską i przejęciem.

Mimo trudnej sytuacji dzieci są dla pana Piotra całym światem. 14-letnia córka Patrycja wymaga stałej opieki - ma zespół Downa i upośledzenie umysłowe. Mężczyzna nie jest biologicznym ojcem drugiego dziecka - Krzysia, ale mimo to kocha go i wychowuje.

Pan Piotr wspomina, że początkiem jego rodzinnych kłopotów było złe towarzystwo, w jakie wpadła jego żona. Kobieta wynosiła i sprzedawała różne rzeczy z domu, aby mieć pieniądze na alkohol. - Siostra kiedyś załadowała mi całą lodówkę. Ja przychodzę do domu, a tam zostały dwa serdelki. Dobrze, że sklep był otwarty, bo nie byłoby czym dzieci nakarmić - mówi mężczyzna.

Rodzina mieszka w tragicznych warunkach. Dziewczynka śpi w kuchennej wnęce, a Krzyś z tatą na rozkładanej kanapie. Brakuje ciepłej wody, a cały budynek ogrzewa niebezpiecznie zamontowana koza. W domu panoszy się grzyb i wilgoć.

Całej trójce doskwiera brak miejsca. - Patrycja dorasta. Przebieram ją przy Krzysiu. Krzyś za rok pójdzie do szkoły i musi się uczyć, a przy niej nie ma spokoju - mówi pan Piotr. Na górze budynku są pokoje, ale wymagają generalnego remontu, tak jak i cały dom. Ekipa Katarzyny Dowbor bierze się ostro do pracy...

Oglądaj w IPLA.TV: „Nasz nowy dom” - sezon 9, odcinek 7: Napiwoda

„Nasz nowy dom” w każdy czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
„Nasz nowy dom” - odcinek 100: Wągrowiec
„Nasz nowy dom” - odcinek 99: Rybienko Stare
„Nasz nowy dom" - odcinek 98: Cybulice Małe
„Nasz nowy dom” - odcinek 97: Raciszyn
„Nasz nowy dom" - odcinek 96: Sławutówko