2017-09-12

„The Brain. Genialny Umysł": Siła młodości

0

Drugi odcinek programu obfitował w wiele emocjonujących momentów. Uczestnicy zmierzyli się z zapadającymi schodami, musieli ułożyć puzzle z 15 tysięcy kawałków oraz spotęgować liczby, o których istnieniu nawet nam się nie śniło. Co tym razem zapewniło wygraną?

- Przed wami ludzie z umysłami nie z tej ziemi. Choć każdy potrafi co innego, łączy ich jedno: wszyscy mają niesamowite zdolności. Zaczynamy „The Brain. Genialny Umysł” - powiedział na przywitanie Jerzy Mielewski, prowadzący program i przedstawił skład jury. - Internet rządzi się swoimi prawami, ale to on rządzi internetem - zapowiedział najmłodszego jurora, Remigiusza „ReZiego” Wierzgonia. - Jest z nami także pożeracz teatralnych desek i telewizyjnych kamer - przedstawił Cezarego Żaka. - Według widzów, to najlepsza serialowa przyjaciółka. Żona, matka i aktorka - wskazał na Anitę Sokołowską. - Wszystko rozumiejący, wszystko tłumaczący ekspert neurokognitywista, psycholog, pracownik naukowy University of California - zaanonsował Mateusza Golę. Co wydarzyło się w otwierającej show konkurencji?

- Jestem Daniel Chodecki. Mam 23 lata. Studiuję automatykę i robotykę. Podnoszę do potęgi potężne liczby - powiedział o sobie pierwszy uczestnik programu. - Widzę obrazy, a nie cyfry - dodał dla wyjaśnienia. Zadanie Daniela polegało na podniesieniu trzech wylosowanych liczb do skomplikowanych potęg. Na wykonanie miał tylko trzy minuty. Z każdą sekundą do rozpoczęcia konkurencji na jego twarzy malowało się coraz większe napięcie. Anita, Cezary i ReZi zapisali na tablicy propozycje liczb, które należało spotęgować, po czym włączono zegar.

Chłopak błyskawicznie zaczął wypełniać pola cyframi, czym wprawił w osłupienie jury. - Nie wierzę… - powiedział ze zdziwieniem ReZi. Uczestnik bez problemu zakończył zadanie, a następnie przystąpiono do jego weryfikacji. Wynik? Daniel prawidłowo spotęgował wszystkie liczby. - Byłeś wielki. Zaimponowałeś nam w sposób niesamowity. Szacun - pogratulował mu Jerzy Mielewski. Kolejnym uczestnikiem był ośmioletni Marcin Przytocki. - Udowodnię, że znam wszystkie państwa świata - zadeklarował chłopiec. Zadanie polegało na rozpoznaniu trzech losowo wybranych miast, tylko na podstawie wyświetlonych zarysów mapy. W pierwszym można było podróżować metrem, drugie było miastem portowym, a trzecie miało lotnisko. Chłopiec musiał wskazać nazwy miast, państwa w jakich leżą i przyporządkowane im kontynenty.

Marcinowi cały czas kibicowali rodzice. Chłopiec śpiewająco zaliczył całe zadanie i bezbłędnie opisał trzy przedstawione mu miejsca. Rozpoznał miasta w Nepalu, Rumunii i Togo. Widać było, że doskonale orientuje się w geografii całego świata. - To było niesamowite. Jestem ciekawy, co będziesz zapamiętywał jak dorośniesz - zastanawiał się Mateusz Gola. - Nazywam się Martyna Cichowska. Mam 29 lat i jestem psychologiem. Pracuję jako trener technik pamięciowych. Potrafię zapamiętywać bardzo dużo informacji. Chcę wam pokazać, że umysł nie ma ograniczeń - zapewniała trzecia uczestniczka „The Brain. Genialny Umysł”. Zadanie Martyny polegało na zapamiętaniu pięćdziesięciu osób wraz z ich tatuażami, przyporządkowanymi im numerami i płcią. W pierwszym etapie wylosowano numer osoby, po którym Martyna musiała ją rozpoznać oraz wskazać jej płeć, wytatuowane miejsce, a także opisać tatuaż.

W drugim etapie wskazana została jedna część ciała, a Martyna musiała wymienić wszystkie osoby, które mają tatuaż w danym miejscu, opisać co przedstawia oraz określić płeć statysty. Konkurencja wymagała ogromnego skupienia. Widać było, że uczestniczka ma swoje tajemnicze patenty na zapamiętanie, przy którym wykonywała znane tylko sobie ruchy rąk. Szczęśliwie, udało się jej prawidłowo opisać wszystkie wymagane cechy i ukończyć konkurencję, choć pod koniec miała chwilę zawahania. - Teraz już mogę normalnie oddychać - przyznała po wszystkim. - Na jak długo zapamiętujesz? - zapytała Anita Sokołowska. - Na tak długo, jak chcę - wyjaśniła Martyna.

- Nazywam się Agnieszka Kołodziej i mam 36 lat. Udowodnię wam, że jestem niezwykle spostrzegawcza - zapowiedziała czwarta bohaterka odcinka. Jej zadanie polegało na dopasowaniu trzech wylosowanych puzzli do układanki składającej się z piętnastu tysięcy elementów.

Kobieta bez problemu dopasowała dwa pierwsze puzzle, jednak przy trzecim pojawił się problem. - Trochę wstyd, ale przyznam się, że nie wiem - zatrzymała się, szukając w głowie rozwiązania. Po chwili namysłu udało jej się jednak poprawnie umieścić ostatni element i zakończyć całe zadanie. - Twój talent opiera się na wzroku i latach doświadczeń. To co robisz, wymaga naprawdę eksperckiego oka - wyjaśnił Mateusz Gola. - Świetny pokaz! Brawo - pogratulował jej Jerzy Mielewski.

Ostatnią uczestniczką była Matylda Orłowska, uczennica piątej klasy szkoły podstawowej. - Pokażę wam, do czego zdolny jest jedenastoletni umysł - zapowiedziała. Dziewczynka miała zapamiętać sekwencję dwukolorowych, 80-stopniowych schodów, z których niektóre stanowiły zapadnie, a potem nawigować po nich wybraną osobą, żeby bezpiecznie dotarła do mety. Tą osobą była mama dziewczynki. Matylda w skupieniu rozpoczęła zapamiętywanie poszczególnych kolorów stopni, po czym przystąpiła do wydawania wskazówek. - O Jezu… - emocjonował się Cezary Żak. Dziewczynka spokojnie wymieniała kolejne numery stopni i udało się jej bezpiecznie doprowadzić mamę do końca groźnej trasy. - Może nauczysz mojego synka jakichś fajnych technik pamięciowych, a wtedy kto wie… - zastanawiała się Anita Sokołowska.

Po emocjonujących konkurencjach nadszedł czas na wyłonienie zwycięzcy programu. - Wybieram Daniela - szybko zadecydował ReZi. - Za każdym razem powtarzam, że to jest trudne. Mam słabość do Wrocławia, więc wybieram panią Martynę - ogłosił Cezary Żak. - To niesamowita przyjemność oglądać państwa w tych skomplikowanych konkurencjach, w których nikt z nas by sobie nie poradził. Dziś moje serce jest z najniższym uczestnikiem, Marcinem - powiedziała Anita Sokołowska.

O wygranej w programie zadecydowały głosy publiczności. Widownia uznała, że statuetkę „Genialnego Umysłu” i czek na 30 tysięcy złotych należy się Marcinowi Przytockiemu, 8-letniemu mistrzowi geografii.

Oglądaj w IPLA.TV: „The Brain. Genialny Umysł” - sezon 2, odcinek 2

The Brain. Genialny Umysł” w każdy wtorek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
„The Brain. Genialny Umysł”: Starcie gigantów
Niewyobrażalne umiejętności uczestników „The Brain”
Kulisy produkcji „The Brain” okiem ReZiego
„The Brain”: Oto bohaterowie pierwszego odcinka
ReZigiusz jurorem w „The Brain. Genialny Umysł”
Bardzo dobre wyniki „The Brain. Genialny Umysł”

Komentarze