2017-07-13

„Wyspa przetrwania”- co czeka widzów Polsatu?

0

Jesienią w Telewizji POLSAT widzowie zobaczą nowy program reality-show „Wyspa przetrwania”. Poprowadzi go dziennikarz radiowy Damian Michałowski. Jakie emocje będą nam towarzyszyć i czego możemy się spodziewać?

Format został stworzony w 1992 roku przez brytyjskiego producenta telewizyjnego Charlie Parsonsa. Pierwszą edycję w 1997 roku pod nazwą „Expedition Robinson” zrealizowała szwedzka telewizja SVT. Od 2000 roku pod nazwą „Survivor”, telewizja CBS pokazuje program w USA, gdzie powstały się już 34 edycje. We Francji w telewizji TF1 program zadebiutował w sierpniu 2001 roku jako „Koh-Lanta” i jak dotąd doczekał się w sumie 21 edycji, w tym czterech specjalnych. Pierwsze sezony programu oglądało tam średnio po 7-8 milionów widzów, a program był prawdziwym hitem. Jesienią, podobnie jak w Polsce, widzowie we Francji poznają śmiałków, którzy rywalizować będą na jednej z wysp archipelagu Fidżi.

W programie oglądamy zmagania uczestników podzielonych na dwa, a czasem nawet cztery plemiona, które zamieszkują bezludne, odcięte od świata wyspy. Na nich rozgrywa się prawdziwa walka o przetrwanie. Uczestnicy muszą zapewnić sobie ogień i schronienie, codziennie walczą o żywność i przedmioty codziennego użytku oraz przede wszystkim o totem gwarantujący nietykalność na tzw. radach wyspy, na których wybierają spośród siebie osobę, która ma opuścić wyspę. W trakcie wykonywania zadań, muszą wykazać się siłą, odwagą, pamięcią, wytrwałością i sprytem, ale równie ważne są układy i sojusze zawarte między nimi. W finale spośród dwóch śmiałków, którzy przetrwali najdłużej zwycięży ten, który otrzyma większą liczbę głosów od wyeliminowanych już z programu uczestników. Nagrodą główną są zazwyczaj pieniądze. W USA, zwycięzca otrzymuje milion dolarów i samochód, we Francji - 100 tysięcy euro.

Na świecie program cieszy się ogromną popularnością. Jak dotąd był realizowany w 50 krajach na całym świecie. Doczekał się między innymi 11. edycji we Włoszech, 13 w Belgii, 15 w Norwegii, 16 w Hiszpanii, 19 w Danii. W USA tygodnik „Time” zamieścił go na liście 100 największych programów telewizyjnych, a wśród programów reality - show nie ma sobie równych.

Jak przystało na program survivalowy, show był nagrywany w najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Najczęściej producenci zabierali uczestników do Oceanii (Australia, Fidżi, Markizy, Palau, Wyspy Cooka, Samoa), oraz do Azji (Malezja, Tajlandia, Chiny, Filipiny, Kambodża, Wietnam, Indonezja). Pojedyncze edycje realizowano w Ameryce Południowej (Brazylia) czy krajach Ameryki Łacińskiej (Panama, Gwatemala, Nikaragua, Kostaryka).

Zobacz także:
„Wyspa przetrwania” z Damianem Michałowskim

Komentarze