2017-09-03

Eurovolley 2017: Triumf Rosji na polskiej ziemi

0

Poznaliśmy nowego mistrza Europy w siatkówce mężczyzn. Finał turnieju, rozgrywanego na polskich arenach, należał do reprezentacji Rosji, która w meczu o złoto okazała się lepsza od zespołu Niemiec. Trzecie miejsce zajęła Serbia, a czwarte Belgia.

Zero straconych setów! Oto fenomenalny bilans Sbornej w drodze do finału, która w Krakowie sięgnęła po tytuł najlepszej drużyny na kontynencie. Siatkarze prowadzeni przez trenera Siergieja Szlapnikowa rozbijali kolejnych rywali, każdego po 3:0. Najpierw Bułgarię, Słowenię i Hiszpanię w grupie, a potem ponownie Słowenię w ćwierćfinale i Belgię w półfinale.

Rozpędzonych Rosjan chcieli zaskoczyć skazywani na porażkę Niemcy. Nie mieli nic do stracenia... Po pierwszym secie, przegranym 19:25, zagrali z pasją, wykorzystali błędy faworytów i udało im się doprowadzić do wyrównania. Drugą partię zakończyli 25:20, przerywając niesamowitą passę rywali. Trzeci set potoczył się planowo dla Rosjan, choć do samego końca był wyrównany, ale czwarty znów należał do Niemców. Emocjonujący tie-break do końca trzymał w napięciu. Jednak Rosja!

Dla naszych zachodnich sąsiadów udział w finale Eurovolley 2017 był szczytem marzeń i bez wątpienia sensacją. Nigdy wcześniej nie sięgnęli po medal tej imprezy, mają więc na koncie pierwszy historyczny sukces i srebrne krążki. Zawodnicy wyselekcjonowani przez Włocha Andreę Gianiego zademonstrowali w Polsce bardzo solidną grę, choć przed mistrzostwami nie prezentowali wysokiej formy. Zaczęli od 3:2 z Włochami w fazie grupowej, a potem 3:0 ograli Słowację i Czechy. Z ósemki wyszli kolejny raz pokonując Czechów, tym razem 3:1, a o finał bili się z Serbią, awansując do niego dopiero po tie-breaku.

To drugie złoto dla Rosjan na mistrzostwach Europy. Poprzednio triumfowali w 2013 roku w Kopenhadze po wygranej 3:1 z Włochami. Wcześniej trzykrotnie sięgali po srebro i brąz.